Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 września zatrudniliśmy nauczyciela na 4/18 etatu, nasza szkoła jest dla niego drugim miejscem pracy. W pierwszym miejscu pracy ma 13/18 etatu, w naszej szkole – 4/18 etatu oraz w trzecim miejscu – 4/18 etatu. W pierwszym miejscu ma płaconą wysługę lat. Co z wysługą lat w naszej szkole? Sumarycznie we wszystkich szkołach nauczyciel ten przekracza etat. Czy wysługa lat przysługuj mu w naszej szkole?
W przedstawionej sytuacji należy przede wszystkim ustalić który stosunek pracy jest dla nauczyciela stosunkiem podstawowym. Kwestię wysługi w dodatkowym miejscu pracy reguluje § 7 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 z późn. zm.). Wedle § 7 ust. 1 tego rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się też okresów podstawowego zatrudnienia.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której nauczyciel pozostaje w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia, oddzielnie dla każdego stosunku pracy.
Przy ustalaniu stażu pracy nauczyciela zatrudnionego w dwóch stosunkach pracy istotne jest, czy łączny wymiar zajęć z łączących go ze szkołą stosunków pracy jest wyższy od obowiązującego go wymiaru zajęć. Jeżeli wymiar ten jest wyższy od podstawowego, dodatek za wysługę lat będzie nauczycielowi przysługiwał wyłącznie ze stosunku pracy wskazanego jako podstawowy. O tym, który stosunek pracy jest podstawowy, decyduje nauczyciel poprzez złożenie właściwego oświadczenia, ponieważ brak jest legalnej definicji tego pojęcia (żaden przepis prawny tego nie wyjaśnia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik w dn. 31.08.2014r. po złożeniu wypowiedzenia rozwiązał umowę o pracę. Podpisał świadectwo pracy. Teraz w piśmie nakazującym zapłatę za ekwiwalent za urlop dopomina się zapłaty wraz z odsetkami. Po sprawdzeniu dokumentów nie stwierdziłam, że należą się jakiekolwiek roszczenia.Czy nie jest to próba wyłudzenia i zastraszenia ? Wg mnie jeżeli były jakieś zastrzeżenia to jest okres w jakim można złożyć o weryfikacje dokumentów, ale nie 3 lata. Proszę o podstawę prawną, która pomoże w rozwiązaniu problemu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem z jakim się zwracam w punktach wygląda następująco: 1. Nauczyciel kontraktowy pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy dostał pismo z ograniczeniem etatu, którego nie przyjął; 2.W związku z odmową ograniczenia etatu nauczyciel dostał wypowiedzenie umowy jednak powołano się w wypowiedzeniu na złą podstawę prawną art 20 kn (powinno być art. 27kn); 3. Czy w takim przypadku należy się odprawa, jeśli zakład, szkoła zatrudniała 18 osób w dniu wręczenia wyp, a w chwili odejścia pracownika jest zatrudnionych 20 osób; 4. Nauczyciel zrobiła awans zawodowy na nauczyciela mianowanego jednak umowa nie przekształciła się w mianowanie, ponieważ nauczyciel nie miała pełnego etatu. Czy nauczycielowi przysługuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nagrody przyznanej emerytowanemu nauczycielowi przedszkola.
Nauczyciel naszego przedszkola odszedł na emeryturę w sierpniu 2017 r. W miesiącu październiku organ prowadzący przyznał nagrodę emerytce za długoletnia pracę na stanowisku nauczyciela. Nagrodę tą wypłaca placówka z której nauczyciel odszedł na emeryturę. Pytanie moje dotyczy tego czy należy od tej nagrody potrącić składki społeczne i zdrowotne oraz w jakiej wysokości należy potrącić podatek.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W maju złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w związku z przejściem od 1 września na emeryturę. Pracownik pobiera rentę rodzinną i po ustaleniu wysokości emerytury zdecyduje się pobierać korzystniejsze świadczenie, a więc rentę rodzinną. Czy w związku z tym należy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Czy musi nam przedłożyć dokument o przyznaniu emerytury i złożyć oświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej - aby w razie kontroli finansowej była podstawa wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta zatrudniony w szkole podstawowej od 19.10.2020 r. na umowę na czas określony do 31.08.2021 r. przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim od 20.10.2020 r. Dnia 17.03.2021 r. złożył wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron z dniem 18.04.2021 r. Dyrektor wyraził zgodę .W związku z chorobą nauczyciel nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych. Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop skoro nauczyciel na swój wniosek złożył wypowiedzenie umowy o pracę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe