Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1.09.2018 zatrudniłam w przedszkolu pracownika w charakterze pomocy nauczyciele (na podstawie KP) na 0,5 etatu. Jednocześnie ten pracownik pracuje jako nauczyciel w innej placówce na 3/18.Czy przysługuje mu wysługa zatrudniając go w przedszkolu (w szkole ma 15 lat stażu). Czy dyrektor szkoły może wystawić zaświadczenie o obecnym zatrudnieniu? Ma to związek z ewentualnie naliczanym stażem w przedszkolu.
Pomoc nauczyciela to stanowisko należące do grupy pracowników samorządowych. Na podstawie art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych, do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym).
Okres zatrudnienia w szkole nie został zakończony - pracownik nie posiada świadectwa pracy. Nie można zatem wliczyć trwającego zatrudnienia w szkole do stażu pracy w przedszkolu. Taka możliwość istniałaby jedynie w przypadku, gdyby pracownik wykonywał pracę w przedszkolu w czasie urlopu bezpłatnego udzielonego przez dyrektora szkoły w celu wykonywania tej pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od nowego roku szkolnego 2016/2017 powstaną w mojej szkole 4 oddziały łączone. W związku z tym, 9 nauczycieli straci możliwość zatrudnienia w dotychczasowym - pełnym wymiarze godzin dydaktyczno-wychowawczych. Są to nauczyciele mianowani (dyplomowani). Proszę Redakcję o pomoc w zakresie wzoru wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy (zgody na ograniczenie etatu) oraz terminu w jakim najpóźniej powinienem tę przykrą sprawę dla nauczycieli załatwić.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nowo zatrudniany pracownik w dostarczonym świadectwie pracy ma wpisaną pracę na 1/3 etatu w okresie od 01-04-1993 r do 31-12 2012 r i 1/2 etatu od 01-01-2013 r do 31-08-2016 r. Czy te okresy zatrudnienia w całości są zaliczane do stażu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zmianą ustawy KN art. 42 ust. 2 pkt 2 nauczyciel może pełnić rolę nauczyciela wspomagającego (1godz/tyg) dla ucznia z orzeczeniem? Nauczyciel jest oligofrenopedagogiem. Nadmieniam, iż inny nauczyciel w ramach wynagrodzenia wspomaga w/w ucznia lecz nie na wszystkich zajęciach.
- Proszę o podanie przykładowych kryteriów jakimi powinien kierować się dyrektor szkoły prócz tak oczywistych jak brak godzin z powodu likwidacji oddziałów.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Przychodząc do pracy zostałam zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel wspomagający w pełnym wymiarze czasu pracy, następnie dostałam także 1/2 etatu pedagoga szkolnego w gimnazjum. Umowa w szkole podstawowej jest zawarta na czas nieokreślony, natomiast w gimnazjum dostawałam umowę na rok. Jenak Wójt w 2012 roku postanowił dać mi umowę na czas nieokreślony, także w gimnazjum. Od 1.09.2011 roku objęłam funkcję dyrektora Zespołu, który jest zwolniony z pensum.
Obecny Wójt stwierdził, że nie mogę dodatkowo pracować w gimnazjum i godziny pedagoga przekazałam innemu nauczycielowi, ale pojawił się problem co mają zrobić i jak rozwiązać ze mną umowę o pracę. Ja oczywiście nadal chcę być pedagogiem, prosiłam o przywrócenie pensum, ale 2 miesiące wakacji nie wystarczyły organowi prowadzącemu na podjęcie decyzji. Proszę mi doradzić. Czy władze gminy muszą dać mi trzymiesięczną odprawę, jak chcą mnie zwolnić? Jaką mam podstawę prawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe