Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 29.06 2015 do 03.09.2015 roku obowiązki dyrektora szkoły wykonywała o p.o dyrektora. W dniu 31.08.2015 roku p.o. dyrektora wydała świadectwo pracy, na którym widnieje jej pieczątka, ale jest brak podpisu p.o. dyrektora. Pracownik po 2 miesiącach dostrzegł brak w/w podpisu i zwrócił się z prośbą o uzupełnienie świadectwa pracy o podpis. Problem polega na tym,że 3 września 2015 r. powrócił na stanowisko dyrektor i w chwili obecnej nie bardzo wiadomo jak dokonać uzupełnienia treści świadectwa pracy? W dniu wydawania świadectwa pracy obowiązki dyrektora pełniła inna osoba, która jest w dalszym ciągu nauczycielem tej szkoły i nie chce podpisać dokumentu, pomimo, że na dzień 31.08. pełniła funkcję p.o dyrektora. Od Czy pracownik może z tą sprawą zwrócić się do Sądu Pracy?
Na podstawie art. 97 § 21 kodeksu pracy, pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.
W opisanej sytuacji przekroczone zostały terminy, jednak pracodawca może sprostować świadectwo pracy - wydać nowe z datą dzisiejszą, zwłaszcza, że to pracodawca popełnił błąd. Świadectwo takie podpisuje obecny dyrektor szkoły.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracyi Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydania i sprostowania, pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie o negatywnym wyniku rozpatrzenia wniosku o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku. W razie uwzględnienia wniosku, pracodawca wydaje pracownikowi w tym terminie nowe świadectwo pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam,
i bardzo proszę o poradę w następującej sprawie:
10 lat temu zatrudniłam - w charakterze pracownika obsługi - rencistkę, która w 2005 r. nabyła prawo do emerytury (i od tej pory pobierała ją i wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę na czas nieokreślony). Z przyczyn leżących po stronie pracodawcy musiałam rozwiązać z nią stosunek pracy. Wypłaciłam w listopadzie należne odszkodowanie (za 3 miesiące) i odprawę emerytalną (za 6 miesięcy - dopiero teraz). W grudniu Pani nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej i nie wiem, czy zgodnie z rozporządzeniem mówiącym, że jeśli do wypłaty brakuje mniej niż 12 miesięcy a pracownik przechodzi na emeryturę, to nagrodę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy.Nie wiem, czy przeszkodą nie jest fakt, że Pani pobiera emeryturę od 2005 r.? ale podkreślam, że dopiero teraz została wypłacona odprawa emerytalna. Pani nie nawiązała innego stosunku pracy z żadnym pracodawcą. Nadmieniam, że nie pozostaję w sporze z byłym pracownikiem, ale chcę postąpić zgodnie z przepisami prawa. Dziękuję za radę i pomoc. Pozdrawiam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 25 września 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. przebywała na urlopie wychowawczym, od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia.
Nauczycielka zgłasza chęć korzystania z urlopu bezpłatnego.
1. Czy nauczycielka nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego przebywając na urlopie wychowawczym?
2. Jeżeli tak to jeśli będzie przebywała na urlopie wypoczynkowym uzupełniającym (za rok 2019, 2020, 2021) przez 46 dni w roku 2022 to czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w 2022 r. i w jakim wymiarze?
3. Czy urlop bezpłatny powinien być udzielony od 16 lutego 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. czy tylko do końca roku szkolnego tj. do 30 czerwca ,a później nauczyciel może przebywać na urlopie wypoczynkowym? (pytanie powiązane z pytaniem nr 3)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od ponad 30 lat pracuję jako wychowawca w internacie. Jestem nauczycielem z mianowania. Do 2012 roku internat wchodził w skład Zasadniczej Szkoły Zawodowej łącznie z warsztatami szkolnymi, a obecnie należy do Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ( z warsztatami). Jest to samodzielna placówka, w której uczniowie technikum i zawodówki mają zajęcia praktycznej nauki zawodu. Mam ukończone Pedagogiczne Studium Techniczne uprawniające do pracy na stanowisku nauczyciela praktycznej nauki zawodu oraz kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej do pracy w internatach, bursach itp.. Na dzień 01.09.2017 r. zostały mi uznane kwalifikacje do pracy w internacie.
Obecnie nadal pracuję, ale osoba zatwierdzająca arkusz organizacyjny w Kuratorium kwestionuje moje kwalifikacje jeżeli chodzi o internat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak się bronić w sądzie,kiedy rodzic byłego ucznia wniósł sprawę o zwrot kwot za uiszczone kwoty tzw. czesnego wakacyjnego? Czesne w naszej szkole to suma wszystkich kosztów bezpośrednich i pośrednich poniesionych przez cały rok, podzielone na 12 rat. Niestety w umowie posługiwaliśmy się określeniem czesne wakacyjne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy prowadzić ewidencję czasu pracy dla nauczycieli, aby była zgodna z przepisami obowiązującymi od dnia 01.01.2019 r.?
Jak ująć w ewidencji godziny ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe