Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy prowadzić ewidencję czasu pracy dla nauczycieli, aby była zgodna z przepisami obowiązującymi od dnia 01.01.2019 r.? Jak ująć w ewidencji godziny ponadwymiarowe?
W samorządowej jednostce oświatowej dla nauczyciela indywidualną ewidencję czasu pracy prowadzi się w ograniczonym zakresie. Jeśli chodzi o obowiązujący nauczyciela 40 – godzinny czas pracy i dodatkowe zajęcia z uczniami, dokumentuje się je tylko w zakresie zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz w ramach pensum, godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw w dziennikach lekcyjnych lub innych zajęć – art. 35 ust. 1 – 2a, art. 42 ust. 1, 2 i 7a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. i § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1646). W ramach 40 – godzinnego czasu pracy nie ewidencjonuje się pozostałych zadań służbowych wykonywanych w ramach 40 – godzinnego czasu pracy w oparciu o art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 KN, czyli tzw. zadań statutowych innych niż zajęcia z uczniami (wychowankami), ani czynności i zadań związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. W ewidencji czasu pracy nie powiela się również zapisów z dzienników lekcyjnych lub innych zajęć. Prowadzone w ograniczonym zakresie dokumenty obejmujące indywidualną ewidencję czasu pracy nauczyciela, zakładane od 2019 r., zawierają informację o liczbie godzin nadliczbowych z tytułu przekroczenia 40 – godzinnego tygodnia pracy w innych przypadkach niż realizacja godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw; dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia; rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy; rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy; wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy - § 6 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do jakiego wymiaru czasu pracy nauczyciela należy odnieść przepis pozwalający nauczycielowi uzyskać zwrot za okulary korekcyjne zgodnie § 2 pkt 4 oraz § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy tylko do godzin dydaktycznych (np. 18 godz. w tygodniu) czy też do pełnego czasu pracy wynikającego z umowy, a więc 40 godz. w tygodniu ( w tym 18 dydaktycznych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące urlopu na poratowanie zdrowia. Rozumiem, że łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat (art. 73 ust. 1 i ust. 8 KN). Ale jak policzyć ile pozostało nauczycielowi urlopu do wykorzystania, jeżeli w kolejnych latach wykorzystał już: 02.1997 do 06.1997 czyli 5 m-c; 31.08.05 r. do 30.06.06 r. - 10 m-c czy 12 m-c; 09.09 r. do 06.10 r. -10 czy 12 m-c?? A zatem czy pozostało mu do wykorzystania 7 czy 11 miesięcy ?
- Pracownica jest zatrudniona w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na podstawie dwóch umów o pracę. Na stanowisku wychowawca grupy w wymiarze 1 etat i ma płaconą wysługę lat 20%. Od 1 września 2024 r. jest zatrudniona również w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na drugą umowę na stanowisku kierownik grup w wymiarze ½ etatu. Czy przy drugiej umowie należy płacić wysługę lat również 20%.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokładnie dokumenty (kopie do wniosku) muszę złożyć do organu prowadzącego w związku z powołaniem drugiego wicedyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z powierzeniem nauczycielowi stanowiska wicedyrektora powinnam napisać aneks do umowy zawierający nowe składniki uposażenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe