Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od dnia 16.11.2020 r. pracownik gospodarczy ma zwiększony etat z 1 na 1 i 1/2 etatu. Pracuje więc od 6.00 do 18.00. Od poniedziałku do piątku ma 11 godzin przerwy po zakończeniu pracy (art. 132 par. 1 KP). Problem pojawia się w weekend. W szkole funkcjonuje OC, które wymaga jego dyspozycji również w niedzielę. Z przepisów wynika, że ma prawo do 35 godzin odpoczynku obejmującego 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Wypisałam więc, że pracuje w niedzielę od 6.00 do 11.00 .Jak powinny zostać rozliczone te godziny, jako 100% każda czy 150%? Wynagrodzenie pracownika: 2322,56 zł.
Zgodnie z art. 151 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych
Wszystko zależy od tego, w jakim systemie czasu pracy pracownik świadczy pracę. Przyjmiemy założenie, że mamy do czynienia z podstawowym system czasu pracy. Jest to najczęściej spotykany i powszechnie stosowany system, w którym czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
W systemie tym pracownik zobowiązany jest świadczyć pracę w dni powszednie od poniedziałku do soboty (określa je pracodawca, ale w liczbie nie wyższej niż 5). Podkreślić trzeba, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Takim dniem jest tylko niedziela.
Co do zasady, za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości:
• 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
• 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu.
Trzeba pamiętać o tym, że pracownik może przepracować w nadgodzinach jedynie 8 godzin tygodniowo w podstawowym systemie czasu pracy. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dodatkowo wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
1. Czy nauczyciel, który poszedł na urlop zdrowotny w podstawowym miejscu pracy może też iść na ten urlop w dodatkowym miejscu pracy, czy też musi w drugiej szkole rozwiązać stosunek pracy? Jak to się rozwiązuje w praktyce?
2. W roku szkolnym 2022/2023 nie mam nauczyciela do doradztwa zawodowego (szkoła podstawowa). Komu mogę powierzyć prowadzenie tych zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź- Nasz nauczyciel ukończył w latach osiemdziesiątych jednolite studia magisterskie na kierunku filologia polska (dzienne). Czy dzienne studia 5-letnie wlicza się do stażu pracy, nagród jubileuszowych, spraw emerytalnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony od 26.09.2016r. do 07.10.2016r. umowa na zastępstwo, za ile dni należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Warunkiem konkursu na pracownika administracji w szkole było między innymi złożenie zaświadczenia o niekaralności. Brak tegoż dokumentu spowodował niespełnienie warunków formalnych. Kandydatura została odrzucona. Ojciec kandydatki złożył pismo o wyjaśnienie twierdząc, że to nie jest zgodne z prawem. Ten dokument figuruje u nas jako konieczny w naszej kontroli zarządczej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony od 1.09.2015 r na zastępstwo za n-la który został pracownikiem JST Pracownik ten odszedł na emeryturę w listopadzie 2018 r. Nauczyciel go zastępujący nadal pracuje z umową "na zastępstwo" Pytanie czy mogę zwolnić tego nauczyciela z powodu wygaśnięcia umowy? Czy w inny sposób bowiem od nowego roku 19/20 nie będę miała dla niego godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe