Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego nauczycielowi. Nauczyciel rozwiązał ze mną stosunek pracy, dostał świadectwo, dwa dni później złożył wniosek o urlop bezpłatny.
Zgodnie z przepisem art.68 ust.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U. z 2016r. poz. 1379) nauczyciel może otrzymać urlop płatny i bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn. Zastosowany w przepisie tryb przypuszczający „może” oznacza, że podjęcie decyzji w tej sprawie należy do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły.
Urlopu bezpłatnego udziela dyrektor na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Dyrektor nie ma obowiązku udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego, jeżeli uzna, że nie pozwala na to tok pracy w szkole.
Nie ma obowiązku odpowiadać na taki wniosek na piśmie. Wystarczy zrobić adnotację na wniosku
( prośbie) pracownika i poinformować go o odmowie. Niekiedy „bezpieczniej” jest jednak wręczyć odmowę na piśmie. Pracodawca nie ma także obowiązku uzasadniać takiej odmowy.
Jest to decyzja uznaniowa dyrektora i nauczycielowi nie przysługuje żadna możliwość odwołania.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że mamy do czynienia z sytuacją, w której nauczyciel po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą występuje do niego z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego. Pracodawca, czyli szkoła lub placówka w imieniu której działa dyrektor, nie ma żadnych możliwości stosowania przepisów prawa pracy w stosunku do osób, które rozwiązały z nim stosunek pracy. Proponuję udzielić pisemnej odpowiedzi na złożony wniosek, wyjaśniając że jest on z tego powodu bezzasadny. Można też krótko przypomnieć wnioskodawcy o przyczynach i okoliczności rozwiązania z nim stosunku pracy oraz o jego następstwach prawnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na etacie świetlicy, pensum 26/26 otrzymuje 4 godziny zajęć rewalidacyjnych oraz 5 godzin języka polskiego. Jakie będzie jego pensum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Proszę o pomoc. Przyjmując do pracy pracownika obsługi zaliczyłem lata prowadzenia działalności gospodarczej do wysługi lat. W jaki sposób, przy pomocy jakich dokumentów można z tego błędu wybrnąć/jeśli taka opcja jest możliwa/.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o utwierdzenie mnie w przekonaniu, że nauczyciel czynny zawodowo nie musi posiadać dodatkowych uprawnień do bycia wychowawcą kolonijnym lub kierownikiem placówki wypoczynku dzieci i młodzieży. Oraz że nie potrzebuje takich uprawnień pochodzących z zewnętrznych kursów do tego, by zgodnie z prawem organizować i prowadzić wycieczki szkolne, zielone, białe szkoły itp.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Spóźnianie na zajęcia. Nauczyciel mianowany zatrudniony na umowę na czas nieokreślony w wymiarze 12/18. Nauczyciel pomimo wielu moich interwencji, przeprowadzonych rozmów nadal notorycznie spóźnia się do pracy. Co można zrobić z takim nauczycielem? Czy można go zwolnić, jeżeli tak to co trzeba zrobić jak się zabezpieczyć przed sądem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy możliwa jest zmiana umowy o pracę z nauczycielem w ciągu roku szkolnego?
Sprawa dotyczy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wymieniony nauczyciel w roku szkolnym 2017/2018 został zatrudniony w wymiarze 13,40/18 (jest to średnia godzin wynikająca z różnych godzin w różnych miesiącach pracy nauczyciela – lekcje z klasami maturalnymi, lekcje w klasach w których uczniowie odchodzą na praktyki zawodowe).
Nauczyciel od 01.09.2017r przebywał na zwolnieniach lekarskich do 01.01.2018r. W tym czasie lekcje za nieobecnego nauczyciele przydzielono innym nauczycielom aby zapewnić realizację materiału nauczania między innymi w klasach maturalnych i w klasach odchodzących na praktykę zawodową. W związku z powyższym problem pojawił się w momencie ponownego przeliczenia średniej godzin dla nauczyciela powracającego ze zwolnienia lekarskiego. Na chwilę obecną średnia godzin wynosi 10,20/18.
Nauczycielowi Dyrektor w ramach uzupełnienia brakujących godzin przydziela zastępstwa niepłatne o ile się takie pojawią. Nauczyciel zaproponował zmianę umowy za porozumieniem stron na nowo wyliczony średni przydział godzin.
Czy Dyrektor może zmienić z nauczycielem umowę za porozumieniem stron w trakcie roku szkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe