Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uprzejmie proszę o utwierdzenie mnie w przekonaniu, że nauczyciel czynny zawodowo nie musi posiadać dodatkowych uprawnień do bycia wychowawcą kolonijnym lub kierownikiem placówki wypoczynku dzieci i młodzieży. Oraz że nie potrzebuje takich uprawnień pochodzących z zewnętrznych kursów do tego, by zgodnie z prawem organizować i prowadzić wycieczki szkolne, zielone, białe szkoły itp.
Zgodnie z § 11 Rozporządzenia MENiS z dnia 08.11.2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, dyrektor szkoły wyznacza kierownika wycieczki lub imprezy spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.
Kierownikiem wycieczki lub imprezy może być także inna, wyznaczona przez dyrektora szkoły, osoba pełnoletnia, która:
Nauczyciel nie musi zatem posiadać dodatkowo żadnych uprawnień, aby sprawować funkcję kierownika wycieczki szkolnej, zielonej czy białej szkoły.
Inaczej jest z wypoczynkiem. Wypoczynek, to zgodnie z art. 92a ustawy o systemie oświaty, wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.
Przepisy art. 92p ustawy regulują kwestie kwalifikacji kierownika i opiekuna wypoczynku.
Kierownikiem wypoczynku może być osoba, która:
Wychowawcą wypoczynku może być osoba, która:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego za 2018 r.(urlop macierzyński i rodzicielski) 19.05.2019 r. od 20.05.2019 r. chce uzyskać urlop na poratowanie zdrowia. Proszę o obliczenie jak długo powinien trwać urlop zdrowotny, aby nauczyciel mógł rozpocząć pracę 01.09.2020 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam pytanie dotyczące wypłacenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Nauczyciel w okresie od 1.09.2012 r. do 28.02.2013 r. przebywał w stanie nieczynnym, ale jednocześnie pracował w tej samej szkole i w tym samym czasie w wymiarze 10/18. Jaki wymiar ekwiwalentu za urlop przysługuje nauczycielowi? Czy za stan nieczynny i czas zatrudnienia? Czy może tylko za jeden z nich?
- Witam, jaki akt prawny mówi o tym, że nauczyciel radny musi mieć zagwarantowany cały etat? Czy nie może mieć zniżki godzin ? Czy można zatrudnić go w niepełnym wymiarze godzin w związku z ich brakiem?
Dziękuję za odpowiedzi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, któremu w ramach nadgodzin przyznano godziny z innych stanowisk pracy w konsekwencji zwiększających jego pensum (w wyniku pensum łączonego) należy zmienić umowę o pracę? Jeżeli tak, to w jakiej formie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie nowego rozporządzenia o kwalifikacjach przedmiotu EDB może uczyć osoba po studiach podyplomowych z BHP?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe