Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący placówki oświatowe w naszej gminie obniżył od 1 września dodatek funkcyjny i motywacyjny dyrektorom o 50%. Dowiedzieliśmy się o tym podpisując przelew płac nauczycieli. Wcześniej nikt nie rozmawiał z nami o takich posunięciach. Nie przedstawiono nam wymiarów uposażeń i dodatków od 1 września, nie podpisywaliśmy żadnych dokumentów. Jak wygląda to prawnie? Wiemy, że powinniśmy otrzymać trzymiesięczne wypowiedzenie warunków umowy dotyczących dodatku funkcyjnego. Czy obniżenie dodatku motywacyjnego o 50% nie powinno być oparte argumentami. Mamy wyróżniające oceny pracy na stanowisku dyrektora, nie otrzymaliśmy żadnej nagany ani uwagi negatywnej dotyczącej naszej pracy. Jak wygląda sytuacja odwoławcza od takiej decyzji?
Jeżeli dodatek motywacyjny został przyznany do dnia 31 sierpnia 2017 r., od dnia 1 września 2017 r. organ prowadzący mógł go przyznać dyrektorom w niższej wysokości nie stosując wypowiedzenia, ani uprzedzenia i bez podawania uzasadnienia, ponieważ dodatek ten ma charakter uznaniowy. Jeśli natomiast dodatek motywacyjny został przyznany na czas nieokreślony lub na czas określony, który jeszcze nie upłynął, organ prowadzący nie jest uprawniony do jego jednostronnego obniżenia, ponieważ nie jest do tego upoważniony ustawowo w przepisach art. 30 KN, zaś zapłaty różnicy między dodatkiem przyznanym i wypłaconym można dochodzić w trybie powództwa o zapłatę przed sądem pracy. Wyjątkowo, gdyby nie upłynął jeszcze termin obowiązywania ostatnio przyznanego dodatku, a jednocześnie zmianie uległa górna granica dodatku motywacyjnego w regulaminie wynagradzania, a w konsekwencji organ przyznał dodatek w niższej kwocie, dyrektorzy musieliby najpierw otrzymać 3-miesięczne wypowiedzenie (analogicznie art. 42 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o interpretację przepisu Kodeksu Pracy Art. 113. § 1.: "Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu". Czy w przypadku nauczycielki, która po nałożeniu na nią kary upomnienia przebywała od września 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. 10 miesięcy na urlopie dla poratowania zdrowia, notatkę z akt osobowych usuwa się we wrześniu 2012, czy dopiero po faktycznym przepracowaniu przez nią kolejnego roku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na stanowisku wychowawcy w bursie może być zatrudniona osoba, która ukończyła studia I stopnia specjalność - pedagogika opiekuńczo-wychowawcza?
- Czy dyrektor może potrącić z etatu nauczycielowi za zajęcia, które nie odbyły się z powodu zwalniania się nauczyciela lub nieobecności ucznia? Jaka jest wykładnia prawna do takich decyzji? Czy dyrektor może dać pismo nauczycielowi bez podstaw prawnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem logopedą zatrudnionym w szkole specjalnej, w ramach swojego pensum (20 h) przyznano zajęcia rewalidacyjne - logopedia. Czy godzina moja to 45 minut, czy 60 minut?
- Kadencja dyrektora szkoły trwa do 31 sierpnia 2019r. Nie wiadomo kiedy organ prowadzący szkołę ogłosi konkurs na dyrektora. W kwietniu 2019 roku trzeba przygotować arkusz organizacyjny szkoły. Wygląda na to, że w arkuszu organizacyjnym szkoły dyrektor musi zaplanować dla siebie godziny. Problem polega na tym, że godzin może zabraknąć i dotychczasowy dyrektor może pozostać w niepełnym zatrudnieniu. W takim przypadku...kto przygotowuje dla dyrektora szkoły dokumenty dotyczące ograniczenia zatrudnienia bądź ewentualne wypowiedzenie z pracy z art. 20 KN? Organ prowadzący, czy szkoła? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe