Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący szkołę ze względu na zmiany organizacyjne szkoły od 1 września 2019 r. zmniejszył wymiar etatu z 3/4 na 1/2 etatu na stanowisku specjalista ds. księgowości. Pracownica otrzymała w maju 2019 r. wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę (zmniejszenie wymiaru etatu do 1/2 etatu i adekwatne do tego stanowiska wynagrodzenie). Pracownica nie wyraziła zgody na nowe warunki pracy i umowa rozwiązała się z dniem 31 sierpnia 2019. Czy w takim przypadku należy się odprawa i z jakiego wymiaru? Jeżeli tak to czy 3/4 etatu czy 1/4 etatu?
Pracownicy nie przysługuje odprawa z art. 10 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.), ponieważ odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy uzasadnionych obiektywnymi przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy i niemająca charakteru szykany, stanowi współprzyczynę rozwiązania stosunku pracy, a więc pracownica nie została zwolniona wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracownika (wyrok SN z dnia 9 listopada 1990 r., I PR 335/90; wyrok SN z dnia 14 lutego 2006 r., III PK 109/05).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka na dzień 01.03.2015r przepracowała w szkole 34 lata 7 miesięcy i 11 dni. 15 marca dostarczyła do zakładu pracy dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rodziców, w którym pracowała od 08.08. 1976 -31.10.1979 r. tj. 3 lata, 2 miesiące i 23 dni.Czy i kiedy należy się jej nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy i czy w sierpniu 2016r. roku należeć się będzie nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy w związku z przejściem na emeryturę od 1.09. 2016r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy kryteria zwolnień nauczycieli opracowane przez dyrektora szkoły powinny być opiniowane przez Radę Pedagogiczną i związki zawodowe? Czy nauczyciele powinni być zaznajomieni z kryteriami zwolnień w szkole?
- Nauczycielka zatrudniona na umowę o pracę do 31 sierpnia 2013 r. 21marca br. urodziła dziecko i do 8 sierpnia przebywa na urlopie macierzyńskim. Złożyła wniosek o urlop rodzicielski. Czy pracodawca powinien udzielić jej urlopu? W jakim wymiarze? Nie wykorzystała jeszcze urlopu wypoczynkowego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej może być zatrudniony na umowę cywilnoprawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak długo pracownik może chorować, aby jego usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu choroby nie skutkowała możliwością rozwiązania z nim umowy o pracę? Zwolnienie lekarskie 6-miesięczne i powrót na kilka dni do pracy… i kolejne zwolnienie kilkumiesięczne, i znów do pracy — jak długo można tak postępować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe