Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ostatnio ukazało się pytanie na Państwa portalu dotyczące pensum uśrednionego proszę o informację dlaczego ten nauczyciel został potraktowany jako specjalista (otrzymał tylko 4 godziny zajęć rewalidacyjnych)? Z przydziału nie wynika, że to pedagog, logopeda, terapeuta, doradca zawodowy, psycholog, którego pensum to 22? Moim zdaniem zajęcia rewalidacji powinny być policzone w tym przypadku z pensum 18. Poniżej wcześniej zadane pytanie: Nauczyciel zatrudniony na etacie świetlicy, pensum 26/26 otrzymuje 4 godziny zajęć rewalidacyjnych oraz 5 godzin języka polskiego. Jakie będzie jego pensum? Na podstawie art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Pytanie nie zawiera informacji wystarczających do wyliczenia wymiaru tzw. pensum łączonego nauczyciela, ponieważ nie podano, jaki wymiar pensum obowiązuje na stanowisku nauczyciela – specjalisty, na którym powierzono prowadzenie zajęć rewalidacyjnych zgodnie z uchwałą organu prowadzącego podjętą na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b w zw. z art. 91d pkt 1 KN. O ile został on określony na maksymalnym dopuszczalnym poziomie 22 godzin dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, wyliczenie jest następujące: (26 + 4 + 5) / (1 + 0,18 + 0,28) = 23,97 godzin zaokrąglonych w górę do 24 godzin; nauczyciel w takiej sytuacji realizuje pensum łączone wynoszące 24 godziny i 11 godzin ponadwymiarowych. Powyższe wyliczenia należy skorygować, jeśli organ prowadzący uchwalił inny wymiar pensum na stanowisku nauczyciela – specjalisty.
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie wymienia w żadnym przepisie stanowiska nauczyciela „zajęć rewalidacyjnych” z pensum 18 – godzinnym, a do ich prowadzenia nie jest wystarczające samo posiadanie kwalifikacji nauczyciela przedmiotu. W orzecznictwie dopuszcza się przydzielenie zajęć rewalidacyjnych w ramach pensum 18 – godzinnego tylko nauczycielowi, który w danej szkole prowadzi zajęcia z przedmiotu (edukacyjne) w ramach pensum 18 - godzinnego i dodatkowo z racji posiadanych kwalifikacji do prowadzenia zajęć specjalistycznych, dyrektor powierza temu nauczycielowi zajęcia rewalidacyjne według własnej decyzji albo w ramach pensum 18 – godzinnego albo na stanowisku nauczyciela – specjalisty z pensum określonym przez organ prowadzący, natomiast nie ma obowiązku powierzenia ich wyłącznie w ramach pensum 18 - godzinnego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2011 r., I PK 153/10 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 września 2014 r., IV SA/Gl 674/14). W sytuacji podanej w pytaniu pełnoetatowy nauczyciel wychowawca świetlicy (pensum 26 - godzinne) prowadzi zajęcia z przedmiotu jako dodatkowe, a więc dyrektor nie ma obowiązku zajęć rewalidacyjnych (również zajęć dodatkowych) przydzielać w ramach pensum 18 – godzinnego, zastrzeżonego w art. 42 ust. 3 lp. 3 KN dla nauczyciela zajęć edukacyjnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek na obecnym etapie pisania arkusza organizacyjnego przesyłać do kuratorium nadgodziny z przedmiotów, umieszczając je na wakatach w kontekście wolnych stanowisk pracy? Jaki minimalny wymiar godzinowy rozumie się przez pojęcie stanowiska pracy w odniesieniu do Ustawy o Systemie Oświaty? Czy jest to cały etat z danego przedmiotu, czy minimum pół etatu, czy też każda wolna godzina, która jest ponadetatowa w arkuszu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka posiadała zwolnienie lekarskie do 25.01.2012 r., dnia 21.01.2012 urodziła drugie dziecko (II poród). Proszę o podpowiedź ile wynosi urlop macierzyński?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy to prawda, że kurs pedagogiczny dla nauczycieli musi mieć 270 godzin i obowiązkowo musi trwać dwa semestry? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić ponad 3 lata wstecz? Nauczyciel złożył dokumentację do zaliczenia do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym. Po doliczeniu tego okresu pracownik na dzień dzisiejszy ma 23 lata i 7 miesięcy i 25 dni pracy. Czy pracodawca jest zobowiązany wypłacić nagrodę jubileuszową za 20-lecie czy dopiero 25-lecie w 2025? Dodam, że pracownik w tej szkole pracuje rok. W innej nie otrzymał nagrody jubileuszowej, ponieważ nie przedłożył tam dokumentów do powiększenia stażu pracy z pracy na gospodarstwie rolnym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłam księgową na 3/4 etatu, która pracuje też w innej szkole na 1/2 etatu.
W drugiej szkole pracuje od 4 lat.
Poprzednio miała zakończone okresy zatrudnienia z różnych miejsc pracy.
Jak naliczyć jej dodatek stażowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe