Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy 18 letni uczeń który ukończył zasadniczą szkołę zawodową może ponownie rozpocząć naukę na nowym kierunku w zasadniczej szkole zawodowej (Szkole Branżowej I stopnia)?
Zgodnie z art. 4 pkt 29 w zw. z art. 18 ust. 2 pkt lit. c) ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 uczeń powinien ubiegać się o przyjęcie do szkoły branżowej I stopnia dla dorosłych, która przyjmuje osoby mające 18 lat, a także kończące 18 lat w roku kalendarzowym, w którym są przyjmowane do szkoły.
Uczeń, który ukończył zasadniczą szkołę zawodową, zakończył ten etap kształcenia. Prawo oświatowe nie przewiduje powtarzania etapu kształcenia „na życzenie”. Jednakże absolwent zasadniczej szkoły zawodowej, jako osoba dorosła, ma możliwość kształcenia się w nowym zawodzie na kwalifikacyjnym kursie zawodowym, zorganizowanym zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 622). Wykaz organizowanych kwalifikacyjnych kursów zawodowych można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (obecnie Ośrodek Rozwoju Edukacji): www.koweziu.edu.pl w zakładce „wyszukiwarki” (na dole strony głównej – wyszukiwarki – kwalifikacyjne kursy zawodowe). Ukończenie tego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną. Procedura przeprowadzenia egzaminu jest identyczna, jak w przypadku ucznia, który ukończył zasadniczą szkołę zawodową i zgodna z rozporządzeniem MEN z dnia 27 kwietnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (Dz. U. z 2015 r., poz. 673). Po zdanym egzaminie wydawane jest przez okręgową komisje egzaminacyjną świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły może zawrzeć umowę użyczenia sali gimnastycznej z osobą prywatną(studentowi na ćwiczenia akrobatyczne)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Sprawa dotyczy świadczeń urlopowych. Stowarzyszenie prowadzi Niepubliczna szkołę podstawową, nauczyciele i pracownicy są zatrudnieni z Kodeksu Pracy. Czy możemy wypłacić pracownikom swiadczenia urlopowe? Czy możemy wypłacić z subwencji oświatowej , z której utrzymujemy szkołę. Agnieszka Żuk- prezes stowarzyszenia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła sporządzając opinię na temat ucznia dla odpowiednich instytucji musi ją również przedłożyć rodzicowi do zapoznania się? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy przed jej wysłaniem, czy wysyłając kopię pisma do rodziców? Kto podpisuje opinię na temat ucznia? Dyrektor, czy osoba ją sporządzająca?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o udostępnienie wzorów oświadczeń wymaganych do złożenia na konkurs na stanowisko dyrektora szkoły podstawowej. W ubiegłym roku udało mi się, w tym nie mogę znaleźć. Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź .
- Dyrektor szkoły miał kontrolę z kuratorium dotyczącą jego pracy. Zalecenia z kontroli przedstawił na radzie pedagogicznej. Po radzie jeden z nauczycieli poprosił o wgląd w dokument – protokół pokontrolny. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek udostępnić ten dokument?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe