Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły miał kontrolę z kuratorium dotyczącą jego pracy. Zalecenia z kontroli przedstawił na radzie pedagogicznej. Po radzie jeden z nauczycieli poprosił o wgląd w dokument – protokół pokontrolny. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek udostępnić ten dokument?
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2176) zobowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, a w szczególności podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Takim podmiotem jest z pewnością każda jednostka systemu oświaty, dla której organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego.
Zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 pkt 4a ustawy o dostępie do informacji publicznej udostępnieniu podlega informacja publiczna, m.in. dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających. Z uwagi na powyższe w Biuletynie Informacji Publicznej każdej publicznej jednostki oświatowej publikuje się protokoły kontroli, wystąpień pokontrolnych organów szkoły oraz odpowiedzi na wystąpienia pokontrolne.
Skoro przepisy prawa wprost wskazują, że protokoły kontroli podlegają publikacji w ogólnodostępnym Biuletynie Informacji Publicznej, można przyjąć, że nauczyciel ma prawo żądać wglądu do tego dokumentu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Piszę jako organ prowadzący oraz jednocześnie dyrektor przedszkola niepublicznego. Czy z dotacji przekazywanej z Urzędu Gminy można sfinansować zakup i montaż pompy ciepła powietrznej jako źródło ogrzewania budynku przedszkola oraz wody w bojlerze zamiast wykorzystywanego obecnie pieca na ekogroszek? Istniejący piec nie był kupowany ze środków przekazywanych przez gminę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przegląd instalacji centralnego ogrzewania i stanu innych mediów
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Zadaniem placówek oświatowych jest wprowadzenie kontroli zarządczej. W placówkach oświatowych jest to dość trudne. Czy dysponujecie wzorami procedur?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Kto może uczyć w przedszkolu języka angielskiego od września 2016r. jeżeli żadna nauczycielka pracująca w danym przedszkolu nie ma przygotowania do nauczania języka angielskiego? W jakich grupach wiekowych i w jakiej ilości godzin powinny odbywać się zajęcia języka angielskiego w przedszkolu proszę o odpowiedź Dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do ubiegłego roku przechodziliśmy lekarskie badania okresowe korzystając z usług lekarza medycyny pracy. Lekarz zlecał nam wykonanie morfologii, badania laryngologicznego itd. Prosił o komplet wyników, na ich podstawie (i na podstawie wywiadu lekarskiego) udzielał zdolności do pracy. W tym roku korzystaliśmy z kompleksowej usługi medycyny pracy w przychodni, bo podobno takie badanie ma się odbywać w jednym miejscu. Czy mogę prosić o podstawy prawne takiego wykonywania badań?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe