Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pomocy nauczyciela w przedszkolu kończy się umowa 31 sierpnia 2019 r. Od 1 września zamierzam przedłużyć jej umowę. Ma za sobą rok pracy, ale ukończyła szkołę średnią. Czy nie powinnam doliczyć jej lat pracy ze szkoły średniej i dać dodatek stażowy od września? Kolejna sytuacja. Również pomoc nauczyciela była u mnie na stażu z UP, po dziewięciu miesiącach przedłużyłam jej staż o kolejne 3 miesiące. Umowa wygasła jej z dniem 31.06.2019 r. Od września chcę ją ponownie zatrudnić. Co z jej stażem?
Do stażu uprawniającego pracownika niepedagogicznego oraz nauczyciela do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz tzw. okresy równorzędne, czyli takie, które z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2019 r., poz. 1282, § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). W przypadku pierwszej osoby należy wliczyć do stażu pracy okres zatrudnienia na umowę o pracę jako pracownik (także młodociany) w czasie nauki w szkole (nie wlicza się samego okresu nauki, w którym nie była wykonywana praca w ramach stosunku pracy) oraz okres umowy o pracę trwającej do sierpnia 2019 r. Z pytania nie wynika, jak długo pracownica wykonywała pracę w szkole średniej w ramach stosunku pracy, nie można więc stwierdzić, czy od września będzie się legitymowała łącznie 5 – letnim stażem uprawniającym do dodatku (art. 38 ust. 1 UoPS). Z kolei nauczycielce należy wliczyć do stażu pracy okres trwania umowy o pracę u obecnego pracodawcy, zakończonej w czerwcu 2019 r. oraz okres pobierania stypendium w czasie stażu, na jaki została skierowana przez Urząd Pracy (art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Dz.U. z 2018 r., poz. 1265 ze zm.). Dopiero po uzyskaniu łącznie co najmniej 3 – letniego stażu, od czwartego roku nauczycielce będzie przysługiwał dodatek za wysługę lat (art. 33 ust. 1 KN); z pytania nie wynika, że od 1 września 2019 r. nauczycielka rozpocznie czwarty rok tak liczonego stażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracuje w każdy piątek przez 4 godziny dydaktyczne. Złożył do dyrektora podanie o udzielenie opieki nad dzieckiem w piątek. Złożył jednocześnie deklarację, iż wybiera godzinny system rozliczania. Dyrektor udzielił opieki nad dzieckiem odliczając nauczycielowi od 16 godzin 8. Czy miał prawo tak postąpić, gdyż w wielu szkołach zastosowano praktykę, iż w opisanych przypadku od 16 godzin odlicza się godziny dydaktyczne faktycznie przepracowane przez nauczyciela w tym dniu. Jednocześnie dyrektor szkoły poinformowała, że w przypadku gdyby w danym dniu nauczyciel pracował 6 godzin odliczyłaby 6. Która z opisanych praktyk jest w takim razie zgodna z obowiązującym stanem prawnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest polonistą, nauczycielem mianowanym. Ma studia podyplomowe z logopedii, oligofrenopedagogiki i terapię pedagogiczną.
Czy mogę mu przydzielić w tym roku szkolnym 1/2 etatu pedagoga bez zgody kuratora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia do nauczania tylko j.rosyjskiego może być zatrudniony w świetlicy szkolnej, w szkole podstawowej, w której j.ros.nie funkcjonuje?
- Ile dni zaległego urlopu przysługuje nauczycielce, która wykorzystała ferie zimowe 20.01.2014 – 2.02.2014 r., a następnie korzystała z: a) zwolnienia lekarskiego od 12.02.2014 do 2.10.2014 r., b) urlopu macierzyńskiego w terminie 3.10.2014 r. do 1.10. 2015. Jesteśmy szkołą niepubliczną i w umowie pracownica ma zagwarantowane 52 dni urlopu w roku (10 dni - ferie zimowe i 42 w czasie ferii letnich).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel wspomagający dla dziecka z autyzmem? Czy musi to być pedagogika specjalna czy wystarczy terapia pedagogiczna lub oligofrenopedagogika?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe