Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Poszukuję informacji dotyczącej pensum nauczyciela w specjalnym oddziale przedszkolnym przy specjalnej szkole podstawowej, roczne obowiązkowe przygotowanie-dzieci 5,6,7 letnie, każde z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W oddziale dziecko ma być 5 godzin, czy do tych godzin dolicza się także logopedię, terapię pedagogiczną, psychologiczną, rehabilitację, religię itp?
Przepisy dotyczące przedszkoli dotyczą również oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.
Pensum dydaktyczne nauczycieli przedszkoli specjalnych wynosi 18 godzin tygodniowo, bez względu na wiek dzieci (art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego to nie mniej niż 5 godzin dziennie. Przepisy Rozporządzenia MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół mają zastosowanie także do przedszkoli specjalnych. Pozostałe zajęcia, jak np. religia, są zajęciami dodatkowymi (poza podstawą programową) i organizuje się je na wniosek rodziców.
Przedszkola, w tym również specjalne, mają obowiązek organizować zajęcia rewalidacyjne i zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zajęcia specjalistyczne, o których mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Zajęcia te również organizuje się poza godzinami przeznaczonymi na realizację podstawy programowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor Zespołu Szkół wybiera się do sanatorium na trzy tygodnie. Wcześniej kilkakrotnie był na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinien dokonać przekazania obowiązków wicedyrektorowi? Czy przekazuje obowiązki jednemu wicedyrektorowi czy obu wicedyrektorom? Proszę o podanie przykładowego wzoru pisma oraz podanie podstawy prawnej.
- Osoba pełniąca funkcję zastępcy dyrektora złożyła wniosek o rezygnację z pełnienia ww. funkcji.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 Prawa oświatowego: „Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole, czyli Dyrektor (…) odwołuje n-la ze stanowiska…”
Czy i w jakim terminie Dyrektor powinien poinformować Organ prowadzący, Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców o odwołaniu nauczyciela z pełnionej funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 w szkole podstawowej będzie funkcjonował tylko jeden oddział przedszkolny
(obecnie są dwa oddziały dzieci 5-letnich i 6- letnich). W związku z powyższym nie planuję jednego nauczyciela w arkuszu organizacyjnym. Nauczyciel z umowa na czas nieokreślony poprzez mianowanie i ponad 30 letnim stażem pracy. Nauczycielka planuje skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych. Czy nauczycielce należy się odprawa w związku z likwidacja oddziału. Proszę o podstawę prawną i procedurę rozwiązania stosunku pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat, a w mojej na 1/2 etatu. Po urlopie macierzyńskim powrócił do pracy w szkole macierzystej, a u mnie wystąpił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy przyznanych świadczeń z ZFŚS. Czy dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika (zorganizowany) wlicza się pracownikowi do rocznego zwolnienia z podatku w ramach przyznawanych mu świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do kwoty 2000 zł?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe