Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica przebywała po udarze na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Podobno lekarz prowadzący załatwiał jej rentę ale okazało się, że załatwiał jej tylko sanatorium. Po wykorzystaniu zwolnienia i wielkim zdziwieniu, że pracownica jest z niczym, wysłałam ją na zaległy urlop wypoczynkowy. Teraz pracownica posądza mnie, że nieprawnie wysłałam ją na urlop, bo powinnam wypłacić jej ekwiwalent. Czy może podać mnie do sądu i wysłanie na urlop i niewypłacenie ekwiwalentu? Dodam, że lekarz medycyny pracy nie wystawił tej pracownicy zaświadczenia o zdolności do pracy.
Na podstawie art. 171 § 1 kodeksu pracy, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Aby wypłacić pracownicy ekwiwalent, dyrektor musiałby więc, najpierw rozwiązać z nią umowę o pracę. W trakcie zatrudnienia nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu, więc pracownica nie może żądać jego wypłacenia. Zgodnie z art. 152 § 2 kp, pracownik nie może też zrzec się prawa do urlopu.
Termin wykorzystania urlopu powinien być jednak uzgodniony z pracownikiem - pracodawca może sam zdecydować o udzieleniu urlopu w określonym terminie jedynie w trakcie wypowiedzenia (art. 1671 kp).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka języka niemieckiego zatrudniona jest w naszej szkole od 1996, wykorzystała urlop dla poratowania zdrowia dwa razy:
01.12.2016 – 30.11.2017,
13.05.2013 – 28.06.2013
w sumie rok i 47 dni.
Czy i ile należne jest dla nauczycielki w kolejnych latach urlopu dla poratowania zdrowia?
Dwie niezależne od siebie instytucje podały nam sprzeczne informacje. KO, że nie jest należne nic, ponieważ miała możliwość korzystania dwa razy i wykorzystała swój limit niezależnie od tego, że nie były to pełne lata. Druga osoba w OP podaje nam jako podstawę artykuł 73 us. 8 KN i określa, że nauczycielce został jeszcze rok do wykorzystania.
Ile urlopu pozostało do wykorzystania nauczycielce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka wych. fizycznego, mianowana, obecnie w trakcie kursu z zakresu przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa, może prowadzić te zajęcia w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy zatrudnienia z KP na stanowisko nauczyciela z jednoczesną funkcją dyrektora szkoły w szkole niepublicznej (organ prowadzący- fundacja) na postawie umowy o pracę na czas określony- czy w treści zawartej umowy należy (można) zawrzeć informację o stanowisku: dyrektor, czy może tylko nauczyciel?
A dyrektor poprzez oddzielny dokument np. powierzenie stanowiska?
Jaki zapis w umowie o pracę z KP jest poprawny i "bezpieczny" z punktu widzenia pracodawcy (organu prowadzącego szkołę niepubliczną)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony jest w szkole na 10/18 etatu na czas nieokreślony. W roku szkolnym 2011/12 zwiększono mu liczbę godzin ze względu na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela oraz 2 godziny nauczania indywidualnego. Jak zapisać te zmiany w umowie o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe