Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik administracji - pomoc kuchenna od 1 stycznia 2015 roku do 31.08.2016 roku przebywa na urlopie bezpłatnym. Od 1 września chce rozwiązać umowę o pracę, czy należy się temu pracownikowi zaległy urlop wypoczynkowy jeśli tak to w jakie ilości ?
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z dniem 31.08.2016 r. pracownikowi nie przysługuje urlop wypoczynkowy ani za 2015 rok ani za 2016.
Zgodnie z art. 174 § 2 kodeksu pracy, okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ponadto, na podstawie art. 1552 KP urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu obniżeniu w przypadku korzystania przez co najmniej 1 miesiąc z urlopu bezpłatnego.
W opisanym przypadku, pracownik przez cały 2015 rok przebywał na urlopie bezpłatnym, a w roku 2016 do zakończenia stosunku pracy.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 września 1980 r. V PZP 2/80:
1. W razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w czasie bezpłatnego urlopu udzielonego na podstawie art. 174 § 1 k.p., a trwającego dłużej niż miesiąc, pracownikowi nie wykonującemu pracy od dnia 1 stycznia z powodu urlopu bezpłatnego nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego za rok kalendarzowy, w którym ustało zatrudnienie, a zatem i prawo do ekwiwalentu za ten urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poszukuję informacji dotyczącej pensum nauczyciela w specjalnym oddziale przedszkolnym przy specjalnej szkole podstawowej, roczne obowiązkowe przygotowanie-dzieci 5,6,7 letnie, każde z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W oddziale dziecko ma być 5 godzin, czy do tych godzin dolicza się także logopedię, terapię pedagogiczną, psychologiczną, rehabilitację, religię itp?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Dyrektor szkoły wystąpił do Organu Prowadzącego o rezygnację z funkcji dyrektora szkoły. Organ przyjął rezygnację: powód wybór na v-ce starostę. Nauczyciel jednak nie wystąpił z wnioskiem do dyrektora o udzielenie urlopu bezpłatnego. Czym to skutkuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące świadectwa pracy. Zaczynałam pracę 31 lat temu i nie otrzymałam z 2 szkół świadectw pracy (pracowałam po 1 roku w każdej - w tej samej gminie). Druga ze szkół została zlikwidowana i podobno pierwsza przejęła dokumentację. Teraz okazało się, ze ani w Urzędzie Gminy, ani w tej drugiej szkole nie ma moich akt osobowych, tylko listy płac w archiwum szkoły. Dyrektor oświadczył, że na tej podstawie nie może mi wystawić duplikatu świadectwa pracy. Czy ma rację? Ponadto w domu mam jeszcze kilka dokumentów z tamtych lat, np. umowy o pracę, zaświadczenia o zarobkach, dodatkach przyznanych, a także książeczkę ubezpieczeniową z pieczątkami szkół. Czy na tej podstawie mogę domagać się duplikatów świadectw pracy? Czy zakład pracy może odmówić wystawienia świadectwa pracy/jego duplikatu? Jak załatwić tę sprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma pensum eklektyczne / 15/26 + 8/18/ czy godziny nauczania indywidualnego przydzielone jako ponadwymiarowe zgodnie z kwalifikacjami / matematyka/ powinny być płacone z pensum 18/18 czy pensum eklektycznego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma pensum 18/18. Przyznano mu 1 nadgodzinę zajęcia terapii dziecka nadpobudliwego w zerówce. Jak powinna być płacona nadgodzina z 1/18 czy 1/22? (jego pensum przy zatrudnieniu -18h tygodniowo).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe