Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik administracyjny przedszkola (ur. 1956 r.) wykorzystał 182 dni zwolnienia lekarskiego, a 16.01.2013 r. upływa 12 miesięcy zasiłku rahabilitacyjnego. jak jest podstawa prawna rozwiązania umowy zawartej na czas nieokreślony?
KODEKS PRACY:
W trakcie pobierania zasiłku rehabilitacyjnego:
Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
Po okresie pobierania zasiłku rehabilitacyjnego, jeżeli pracownik nie uzyskał od lekarza orzeczenia stwierdzającego zdolność do pracy:
rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem pracodawcy (Art. 32. § 1 kodeksu pracy).
Wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 469/99):
Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zajęć praktycznych w klasach gimnazjalnych z przysposobieniem do pracy ma wykształcenie zawodowe tytuł mistrza z przygotowaniem pedagogicznym (n-l mianowany). Czy może uczyć teorii z przysposobienia zawodowego w klasach gimnazjum?
- Jestem dyrektorem niewielkiej SP. Nie posiadając w kadrze n-la techniki (1 godz. w tygodniu) wystąpiłam o zgodę do KO dla nauczyciela w-f, który prowadził technikę w ubiegłym roku. Zgody nie otrzymałam, co robić? Nie mam możliwości znaleźć w okolicy chętnego na 1 godz. brak też oferty z UP.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik po długotrwałym L -4 złożył dokumenty na rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS uznał pracownika za niezdolnego do pracy tylko na rok. Obecnie oczekuje na decyzję ZUS. Czy po jej przyznaniu mamy obowiązek rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, czy też możemy kontynuować zatrudnienie? Nadmieniamy, że nie będzie w tym czasie wykonywał pracy ze względu na stan zdrowia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik może posiadać dwie niezależne ze sobą umowy o pracę u jednego pracodawcy? Różny charakter pracy. Specjalista d/s płac w przedszkolu posiada umowę na okres próbny określony w umowie na trzy miesiące w wymiarze 1/5 etatu. W chwili obecnej woźna oddziałowa wystąpiła o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 4 listopada w związku z nabyciem praw emerytalnych. Specjalista d/s płac wyraziła chęć uzupełnienia etatu do pełnego etatu, na stanowisku woźnej oddziałowej. Woźna oddziałowa jest niezbędna, ponieważ mamy dużą ilość dzieci uczęszczających do przedszkola. Czy powinnam zawrzeć drugą niezależną umowę o innym charakterze pracy i innymi obowiązkami na stanowisko woźnej na 0,75 etatu, z osobą wykonującą pracę jako specjalista d/s płac? Nie wiem jak rozwiązać ten problem.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2013r.do 31.08.2018r. zostałam dyrektorem szkoły (zwolniona jestem z realizacji pensum). Podpisałam z nauczycielką umowę na czas określony od 1.09.2014r. do 31.08.2018r. (art.10 ust.7 z przyczyn wynikających z potrzeby organizacji nauczania w szkole) z zastosowaniem art.33 Kodeksu pracy, który mówił o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Czy powinnam modyfikować tą umowę, bo art. 33 został uchylony? Czy obecnie tj. od 1.09. 2016 r. mogę zgodnie z art.32 Kodeksu Pracy zawrzeć w umowie klauzulę o 2-tygodniowym wypowiedzeniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe