Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1.09.2013r.do 31.08.2018r. zostałam dyrektorem szkoły (zwolniona jestem z realizacji pensum). Podpisałam z nauczycielką umowę na czas określony od 1.09.2014r. do 31.08.2018r. (art.10 ust.7 z przyczyn wynikających z potrzeby organizacji nauczania w szkole) z zastosowaniem art.33 Kodeksu pracy, który mówił o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Czy powinnam modyfikować tą umowę, bo art. 33 został uchylony? Czy obecnie tj. od 1.09. 2016 r. mogę zgodnie z art.32 Kodeksu Pracy zawrzeć w umowie klauzulę o 2-tygodniowym wypowiedzeniu?
Nie ma potrzeby modyfikowania umowy o pracę. Należy jednak poinformować pracownika na piśmie o zmianie warunków zatrudnienia (art. 29 § 32 KP - pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy).
Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się okresy wypowiedzenia, o których mowa w znowelizowanym art. 36 § 1, tj:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na stanowisku wychowawcy w bursie może być zatrudniona osoba, która ukończyła studia I stopnia specjalność - pedagogika opiekuńczo-wychowawcza?
- Mamy pracownika obsługi (pomoc nauczyciela), który ma już 3 umowę na czas określony, mam pytanie jaki musi mieć okres przerwy w zatrudnieniu u danego pracodawcy, aby można było go zatrudnić ponownie w tym samym miejscu, na tym samym stanowisku? Sytuacja musi być rozwiązane w ten sposób, gdyż szkoła nie ma pewności czy uczeń dla którego pomoc nauczyciela jest zatrudniona, będzie w szkole przebywał do jej ukończenia oraz czy po ukończeniu przez ucznia szkoły, będzie inny uczeń wymagający takiego rodzaju wsparcia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o opinię dot. kwestii wymiaru kolejnego urlopu wypoczynkowego i sposobu jego udzielenia pracownikowi niepedagogicznemu.
Pracownik z kilkunastoletnim stażem pracy zmienił pracę w ciągu roku kalendarzowego, tj. 1 kwietnia.
U poprzedniego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze proporcjonalnym (7 dni tj. 26/12x3 m-ce).
U kolejnego pracodawcy przysługuje mu 19 dni urlopu, wyliczone jako urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w roku podjęcia pracy.
Czy prawidłowe jest uznanie, że prawo do urlopu u kolejnego pracodawcy pracownik nabywa z pierwszym dniem pracy i można mu udzielić urlopu w należnym wymiarze w dowolnym momencie zatrudnienia, niezależnie od czasu przepracowanego?
Czyli, czy pracownik może np. w miesiącu czerwcu wnioskować o urlop w liczbie 10 dni? Czy jednak do takiej ilości urlopu będzie miał prawo dopiero w sierpniu (26/12x5 m-cy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy możliwa jest zmiana umowy o pracę z nauczycielem w ciągu roku szkolnego?
Sprawa dotyczy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wymieniony nauczyciel w roku szkolnym 2017/2018 został zatrudniony w wymiarze 13,40/18 (jest to średnia godzin wynikająca z różnych godzin w różnych miesiącach pracy nauczyciela – lekcje z klasami maturalnymi, lekcje w klasach w których uczniowie odchodzą na praktyki zawodowe).
Nauczyciel od 01.09.2017r przebywał na zwolnieniach lekarskich do 01.01.2018r. W tym czasie lekcje za nieobecnego nauczyciele przydzielono innym nauczycielom aby zapewnić realizację materiału nauczania między innymi w klasach maturalnych i w klasach odchodzących na praktykę zawodową. W związku z powyższym problem pojawił się w momencie ponownego przeliczenia średniej godzin dla nauczyciela powracającego ze zwolnienia lekarskiego. Na chwilę obecną średnia godzin wynosi 10,20/18.
Nauczycielowi Dyrektor w ramach uzupełnienia brakujących godzin przydziela zastępstwa niepłatne o ile się takie pojawią. Nauczyciel zaproponował zmianę umowy za porozumieniem stron na nowo wyliczony średni przydział godzin.
Czy Dyrektor może zmienić z nauczycielem umowę za porozumieniem stron w trakcie roku szkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą Stowarzyszeniową zatrudniającą nauczycieli z KP. Do tej pory zatrudnialiśmy nauczycieli od września do kończ czerwca. Nowy Kodeks wprowadza przepisy, że trzecia umowa musi być umową zawartą na czas nieokreślony. Czy w naszym przypadku można w jakiś sposób ten przepis ominąć i zastosować inny? Czy można by było prosić o przygotowanie wzoru takiej umowy o prace.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe