Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik - gł.księgowa przedłożyła jako dokument umowę-zlecenie, że w okresie od 18.06.2000r. do 30.06.2000r. pracowała na umowę zlecenie w sklepie. O tej umowy odprowadzane były składki na ubezpieczenie emerytalne , rentowe i chorobowe. Czy ten okres zaliczyć można do wysługi lat i nagrody jubileuszowej?
Zgodnie z art. 38 ust. 5 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych, do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów (np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, okresy pracy w gospodarstwie rolnym) podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Do stażu pracy, od którego zależą w/w uprawnienia pracownicze zaliczyć więc można zakończone okresy zatrudnienia, a umowa-zlecenie, mimo oskładkowania, nie jest dokumentem stwierdzającym zatrudnienie w rozumieniu przepisów prawa pracy. Jest to w dalszym ciągu umowa cywilno-prawna. Oskładkowane umowy cywilno-prawne wliczają się jedynie do stażu emerytalnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel - dyrektor ma prawo do nagrody jubileuszowej wcześniej tak jak nauczyciele przechodzący na emeryturę bądź rentę. Prawo do nagrody nabędzie w styczniu 2019 r., w sierpniu 2018 planuje przejść na świadczenie kompensacyjne - problemy zdrowotne. Jaka jest podstawa prawna decyzji organu prowadzącego mówiąca o jego przyznaniu bądź nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z nauczycielem wf na okres 2 lat od 01.09.2018 r. do 31.08.2020 r. (umożliwiający odbycie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego) w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy. Jest to pierwsza umowa zawarta z tym pracownikiem. Niestety, w związku z tym, iż w roku szkolnym 2020/2021 zmniejszy się o 1 liczba etatów nauczycieli wf, dyrektor zmuszony jest przenieść 1 z nauczycieli do świetlicy szkolnej. Proszę o informację czy można wypowiedzieć umowę o pracę w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy (zmiana z nauczyciela wf na wychowawcę świetlicy) nauczycielowi w trakcie odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego. Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić (wręczyć wypowiedzenie) i do kiedy czekać na decyzję pracownika. Co, jeśli nie przyjmie nowych warunków?
Nadmieniam, iż jako kryterium wypowiedzenia umowy, akurat temu pracownikowi, przyjęto najkrótszy okres zatrudnienia. Pozostali nauczyciele wf są zatrudnieni albo na umowy na czas nieokreślony, albo poprzez mianowanie, a dwoje (w tym pracownik, o którym mowa) na okres 2 lat (w celu umożliwienia odbycia stażu), z tym, że jeden z nich był zatrudniony wcześniej od 11.09.2017 r. do 22.06.2018 r. (koniec zajęć dydaktycznych) w celu zastępstwa i ponownie od 01.09.2018 do 31.08.2020, a drugi (typowany do wypowiedzenia umowy w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy) od 01.09.2018 do 31.08.2020.
Proszę o szczegółowe informacje w jaki sposób dokonać wypowiedzenia, w jakim terminie oraz czy w przypadku niewyrażenia zgody przez pracownika należna mu będzie odprawa (za jaki okres)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik z 20 letnim stażem zatrudniony na czas nieokreślony na cały etat przedłożył orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od 03.06.2016 r. Po przepracowaniu roku tj. w czerwcu 2017 r. nabył prawo do urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni. W dniu 02.09.2017 r. umowa o pracę zostanie rozwiązana. Za ile dni dodatkowego urlopu należy wypłacić ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony na stałe od 1.02.2017 r. dostarczył zaświadczenie o dzierżawie ziemi i jednocześnie opłaceniu przy tym składek KRUS. Czy to zaświadczenie dolicza się do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel historii realizuje pensum 18 godzin, pracuje w pełnym wymiarze, dodatkowo ma przydzielone 4 godziny świetlicy szkolnej, są to jego godziny ponadwymiarowe.
Jakie wynagrodzenie przysługuje temu nauczycielowi za godziny ponadwymiarowe: 4/18, czy 4/26?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe