Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uprawnienia prezesa związków zawodowych. Czy prezes związków zawodowych może chcieć dokonywać zakupów papierniczych (teczek, segregatorów, znaczków) z funduszu szkoły (gimnazjum)? Czy ma na ten cel fundusze związkowe?
Zasady wspierania związków zawodowych w zakładzie pracy reguluje art. 33 Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Zgodnie z nim pracodawca, na warunkach określonych w umowie, jest obowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy. Przepis ten stosuje się również do międzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim działaniem pracodawcę.
Przede wszystkim więc należy zawrzeć ze związkiem zawodowym umowę o udostępnianiu pomieszczenia i urządzeń technicznych. Udostępnienie takie może być zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne (zależy od woli stron umowy). Pod pojęciem "urządzenia techniczne" rozumieć należy np. telefon, fax, komputer, drukarkę, kserokopiarkę - w zależności od możliwości szkoły. Jeżeli szkoła nie dysponuje "wolnym" sprzętem tego typu, może umożliwić organizacji związkowej korzystanie ze swojego sprzętu na warunkach określonych w umowie.
Materiały esploatacyjne, takie jak teczki, segregatory, znaczki, tusze, tonery, papier, nie są urządzeniami technicznymi i pracodawca nie jest obowiązany do zakupu tego typu rzeczy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel na emeryturze, pracuje na 3/4 etatu w przedszkolu niepublicznym, na umowę na czas nieokreślony. Firma chce rozwiązać z nauczycielem umowę. Czy można zaproponować mu przeniesienie w stan nieczynny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ukończył studia licencjackie na UG kierunek logopedia, specjalizacja nauczycielska. Odbył praktykę pedagogiczną w wymiarze 75 godzin.
W suplemencie jest napisane, że posiada kwalifikacje jako nauczyciel logopeda i języka polskiego.
Czy może uczyć w szkole podstawowej i w gimnazjum, czy tylko w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
- Czy nauczyciel, który ukończył 63 lata może startować w konkursie na dyrektora szkoły?
- W w roku szkolnym 2012/2013 w szkole jest troje uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego - dwoje w kl. IV i jedno w kl. II. Zajęcia rewalidacyjne po 2 godz. z każdym uczniem prowadzi nauczyciel dyplomowany, który obecnie realizuje kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki (kurs ukończy w II 2013). Czy wynagrodzenie 6 godz. tego nauczyciela powinno być płacone ze stawki nauczyciela stażysty? Oprócz tych godz. nauczyciel realizuje 20 godz. świetlicy. Czy wspomniane godziny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim mogliby realizować nauczyciele przedmiotowcy? Proszę o opinię z podstawa prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe