Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi(sprzątaczka) przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, następnie na zasiłku rehabilitacyjnym, obecnie otrzymała decyzję o przyznaniu renty chorobowej na okres 3 lat. Na zastępstwo za w/w pracownika została zatrudniona osoba, która również przebywa na zwolnieniu lekarskim (6grudnia 2015 mija 182dni) . 1) Kiedy można rozwiązać z tą osobą(z Panią będącą na zastępstwie-w umowie ma wpis, że jest zatrudniona na czas nieobecności spowodowanej chorobą) umowę o pracę?; 2) Czy decyzja o przyznaniu renty pracownikowi, który jest zastępowany jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę?; 3)Pracownik będący na zwolnieniu lekarskim pracował w komisji podczas wyborów parlamentarnych, ZUS został poinformowany o tym fakcie i zakwestionował zwolnienie lekarskie, wystąpił o zwrot pobranych pieniędzy za czas zwolnienia. Jakie są obowiązki pracodawcy w tym względzie, czy taka sytuacja jest podstawą do dyscyplinarnego rozwiązania stosunku pracy?
W opisanej sytuacji zastosowanie będą miały przepisy art. 53 kodeksu pracy:
art. 53 § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Pracodawca może więc zwolnić pracownika zastępowanego bez wypowiedzenia, ponieważ minął juz okres ochronny (182 dni zwolnienia lekarskiego i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego). Z chwilą zwolnienia tego pracownika rozwiązuje się umowa o pracę pracownika zastępującego (znika przyczyna, dla której umowa została zawarta).
Fakt, że ZUS zakwestionował zwolnienie lekarskie pracownika nie stanowi przesłanki do zwolnienia dyscyplinarnego. Przyczyny takiego zwolnienia reguluje kodeks pracy w art. 52 § 1:
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 100 KP),
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1.Czy urlop zdrowotny nauczyciela wlicza się do lat pracy pedagogicznej ? Nauczyciel ma 59 lat i 42 lata pracy ogólnej, staż pracy pedagogicznej 16 lat czy może skorzystać z emerytury pomostowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w roku szkolnym 2019/2020 pensum dla bibliotekarza wynosi 30? Bez względu na liczbę uczniów? W wytycznych na rok szkolny nie ma wzoru, który był stosowany w latach ubiegłych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zadałam pytanie dot. urlopu wychowawczego i otrzymałam odpowiedź tylko w oparciu o Kodeks Pracy, natomiast proszę o odpowiedź w oparciu o Kartę Nauczyciela art.67.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem przez pracownika zatrudnionego w szkole feryjnej. Czy w świetle art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela
oraz art. 23 ust. 1 pkt. 1 Karty Nauczyciela, nauczyciele kontraktowi (art. 27 ust. 1), mianowani i dyplomowani (art. 23 ust. 1 pkt. 1) mogą rozwiązać (wypowiedzieć) umowę wyłącznie za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego? Jeśli tak, jak postąpić w sytuacji, kiedy nauczyciel złoży takie wypowiedzenie w późniejszym terminie (np. w czerwcu czy lipcu) lub w czasie trwania roku szkolnego, a dyrektor nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron? Czy należy odpowiedzieć nauczycielowi, że w świetle przywołanych wyżej art. rozwiązanie umowy będzie możliwe dopiero na koniec następnego roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, Pracownica dostarczyła dokumenty dotyczące zaliczenia do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od czasu ukończenia 16 roku życia do chwili podjęcia pracy (9 lat 4 miesiące i 15 dni). Wniosek oraz dołączone dokumenty (zeznanie świadków, oświadczenie wnioskodawcy, zaświadczenie z gminy o zameldowaniu w gospodarstwie rolnym, wypis z rejestru gruntów, zaświadczenie urzędu gminy o braku dokumentów stwierdzających pracę w gospodarstwie ) obejmują okres studiów stacjonarnych pracownicy w miejscowości odległej od miejsca zamieszkania o 50km. Pracownica twierdzi, że przez okres studiów codziennie dojeżdżała a po powrocie do domu świadczyła pracę w gospodarstwie. Moje pytanie jaki okres pracy w gospodarstwie szkoła powinna zaliczyć do stażu pracy, czy wnioskowany przez pracownicę czy pomniejszony o okres studiów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe