Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik posiada kilka zajęć komorniczych wynagrodzenia. Czy umieszczając adnotację o zajęciu wynagrodzenia na świadectwie i podając wysokość potrącenia, należy podać kwotę do każdej z sygnatur osobno czy mogę podać kwotę w zbiorczą, która w sumie została potrącona?
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 18 oraz załącznika do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 1289 ze zm.) informacja o zajęciu wynagrodzenia, zamieszczana w ust. 7 świadectwa pracy, powinna zawierać oznaczenie komornika i numer sprawy egzekucyjnej oraz wysokość potrąconych kwot. Z uwagi na treść art. 884 § 1 i 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019 r., poz. 1460), zajęcia wynagrodzenia trwają nadal i dalszych potrąceń będzie dokonywał nowy pracodawca, dlatego należałoby podać odrębne informacje o wysokości potrąceń dokonanych w poszczególnych sprawach egzekucyjnych, a nie informację zbiorczą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, w Karcie Nauczyciela nie ma sprecyzowania z jakich ważnych powodów udziela się nauczycielowi URLOPU BEZPŁATNEGO. Czy dyrektor może udzielić urlopu bezpłatnego jednodniowego np. z powodu zatrucia pokarmowego czy innych dolegliwości zdrowotnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2017r. nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej. Pytanie jest następujące: w gimnazjum jest stanowisko sekretarza szkoły, którego nie ma w regulaminie szkoły podstawowej. Czy od 1 września b.r. szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi musi utworzyć nowy regulamin wynagradzania pracowników administracji i obsługi, czy pracownik w tym wypadku sekretarz szkoły będzie bazował na regulaminie gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w trakcie roku szkolnego aneks do arkusza organizacyjnego podpisuje także organ prowadzący? Czy od 1 stycznia coś się zmienia w tej sprawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy terapeuta pedagogiczny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w ramach pensum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel - specjalista integracji sensorycznej pracuje w niepublicznej poradni p-p na cały etat i pobiera tam dodatek za wysługę lat (7%), ponadto równocześnie pracuje w przedszkolu publicznym od 1.01.2018 r. na 0,1 etatu - dodatkowe miejsce pracy. Czy w przedszkolu powinien dostawać dodatek za wysługę lat, czy dopiero po 3 latach dodatkowej pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe