Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik z dniem 31.01.2013r. odchodzi na emeryturę i posiada zajęcie komornicze. Czy przysługujące mu świadczenia z ZFŚS jako emerytowi będą podlegały potrąceniom na rzecz zajęcia komorniczego?
Kodeks postępowania cywilnwgo:
Art. 884. § 1. Zajęcie obowiązuje nadal, choćby po zajęciu nawiązano z dłużnikiem nowy stosunek pracy lub zlecenia albo choćby zakład pracy przeszedł na inną osobę, jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała.
§ 2. W razie rozwiązania stosunku pracy z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca czyni wzmiankę o zajęciu należności w wydanym dłużnikowi świadectwie pracy, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, przesyła temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia oraz powiadamia o tym komornika i dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. Wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot. Przesłanie zawiadomienia komornika ma skutki zajęcia należności dłużnika u nowego pracodawcy od chwili dojścia zawiadomienia do tego pracodawcy.
Odchodzącemu na emeryturę pracownikowi należności komornicze będą teraz potrącane z emerytury.
Aby potrącać mu dodatkowo świadczenia socjalne w byłym zakładzie pracy, wydaje się, że komornik powinien wezwać pracodawcę do tego, aby nie wypłacał tych świadczeń, tylko przekazywał je na poczet długu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chcemy zatrudnić nowego nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego na stanowisko nauczyciela wspomagającego 20/20 oraz pedagoga specjalnego 5/22. Jak zapisujemy w umowie wymiar zatrudnienia? Jeżeli będzie to pensum łączone to będzie to 25/20? Czy będzie prawidłowo, jeśli wpiszemy, że 25/20 przy czym 20/20 to etat nauczyciela wspomagającego, a 5/22 to etat pedagoga specjalnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może udzielić rodzicom informacji, jaką kare nałożył na nauczyciela w związku z naruszeniem przepisów zawartych w Kodeksie pracy? Od rodziców wpłynął pisemny wniosek w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą wymagań wobec nauczyciela języka angielskiego w przedszkolu. Dotychczasowy nauczyciel nauczania zintegrowanego ma kurs kwalifikacyjny z języka angielskiego dla klas 0-III.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka (dyplomowana) ukończyła w czerwcu 2000 r. Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie na Wydziale Wychowania Fizycznego i uzyskała tytuł magistra. Studia odbyła na kierunku Wychowanie Fizyczne w zakresie specjalności – wychowanie fizyczne i zdrowotne. W czasie studiów w latach 1998/2000 na Wydziale Wychowania Fizycznego, ze specjalnością: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, ukończyła specjalizację ”Przysposobienie do życia w rodzinie z elementami seksuologii”. Program obejmował 130 godzin dydaktycznych, w tym 52 godziny wykładów i 78 godzin ćwiczeń. Czy ww. nauczycielka tym sposobem posiada uprawienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”?
- Nauczycielka przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem od 2010 r. do kwietnia 2022 r., od 1 stycznia 2019 r. do 29 kwietnia 2022 r. na urlopie wychowawczym, następnie przedstawiała zwolnienia lekarskie od 27 kwietnia 2022 r. do 1 września 2022 r. Równolegle również otrzymała rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z końcem sierpnia 2022 r. nauczycielka planuje rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron. W związku z przebywaniem na zwolnieniach lekarskich pracownica nie ma zdolności do pracy. Czy mimo braku zdolności do pracy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego w formie ekwiwalentu pieniężnego za urlop? Czy w związku z faktem, że nauczycielka równocześnie przebywa na rencie z tytułu częściowej niezdolności należy przy zwolnieniu (za porozumieniem stron) wypłacić jej odprawę emerytalno-rentową. Jeśli tak to jaką? Jest nauczycielem kontraktowym zatrudnionym od 1 maja 2005 r. w naszej jednostce.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe