Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownikowi administracyjnemu zatrudnionemu w jednostce samorządu terytorialnego za wykonanie dodatkowej pracy został przyznany dodatek specjalny na okres 2 m-cy. Czy powinien zostać wliczony do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Zgodnie z ustawą o ododatkowym wynagrodzeniu rocznym, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop określa, że wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie.
Dodatek spacjalny wypłacany pracownikowi samorządowemu przez dwa miesiące nie stanowi jednorazowego ani nieperiodycznego składnika wynagrodzenia, w związku z czym powinien zostać wliczony do podstawy 13-tki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację ile należy się urlopu wypoczynkowego pracownikowi obsługi, który ma udokumentowane 15 lat pracy ale pracuje na 1/2 etatu. Podobną sytuację mam w placówce nieferyjnej nauczyciel posiada 20 lat pracy i pracuje na 1/2 etatu. Ile dni urlopu należy się każdemu z pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy (art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Czy to znaczy, że nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi należy dni strajku odjąć od stażu pracy i nagrody jubileuszowej? Np. jeśli pracownik strajkuje 1 dzień a nagroda jubileuszowa przypada na 10 kwietnia 2019r. za 20 lat pracy to powinno się wypłacić tę nagrodę 11 kwietnia ? Czy tak samo jest ze stażem pracy? 20 lat na 11 kwietnia ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w placówkach przedszkolnych nieferyjnych przysługuje dzień wolny od pracy za 3 maj 2014 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest zatrudniona osoba niepełnosprawna. W okresie wakacji jest organizowany wyjazd z Funduszu Socjalnego. Czy opiekun do tej osoby może skorzystać z dofinansowania z Funduszu, jeżeli nie jest to zapisane w regulaminie?
- Organ prowadzący ze względu na małą liczebność uczniów w poszczególnych oddziałach polecił aby połączyć klasy na dwóch poziomach edukacyjnych oraz umożliwił utworzenie tylko dwóch zamiast tradycyjnych trzech oddziałów klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Ten ruch spowodował drastyczne cięcia w kadrach ponieważ nauczyciele przedmiotów ogólnych stracą w ten sposób wiele godzin. Natomiast największym problemem jest dla nas fakt, iż w roku szkolnym 2018/2019 wracają z urlopu macierzyńskiego dwie nauczycielki zatrudnione na umowie z mianowania. Z arkusza, który jest w trakcie opracowywania wynika jasno, że nie będziemy w stanie zapewnić im pełnego etatu po powrocie do pracy. Co zrobić w tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe