Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację ile należy się urlopu wypoczynkowego pracownikowi obsługi, który ma udokumentowane 15 lat pracy ale pracuje na 1/2 etatu. Podobną sytuację mam w placówce nieferyjnej nauczyciel posiada 20 lat pracy i pracuje na 1/2 etatu. Ile dni urlopu należy się każdemu z pracowników?
Wymiar urlopu w obu przypadkach należy ustalić proporcjonalnie do wymiaru etatu:
- pracownik obsługi: 26 dni x 0,5 = 13 dni,
- nauczyciel: 35 dni x 0,5 = 17,5 po zaokrągleniu 18 dni.
Urlopu udziela się w wymiarze godzinowym w dniach, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go dobowym wymiarem czasu pracy.
Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom.
Proporcjonalny wymiar urlopu należy więc pomnożyć przez 8 godzin:
- 13 x 8 = 104 godziny
- 18 x 8 = 144 godziny.
Z tak obliczonej puli należy odejmować pracownikom za każdy dzień urlopu tyle godzin, ile wynosi ich dobowy wymiar czasu pracy, np. jeżeli pracownik obsługi pracuje codziennie po 4 godziny, to za każdy dzień urlopu odejmujemy 4 h.
W przypadku nauczyciela w placówce nieferyjnej, najpierw trzeba ustalić dobowy wymiar czasu pracy. Zgodnie z art. 42 Karty Nauczyciela, czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie moze przekroczyć 40 godzin, na które składają się:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz,
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
W pytaniu nie podano, ile godzin tygodniowo realizuje nauczyciel. W związku z tym, ze jest zatrudniony na 1/2 etatu, w 20 godzinach w tygodniu, na które składają się wszystkie powyższe zadania, mieszczą się zarówno godziny pensum dydaktycznego, jak i pozostałe zadania wymienione w pkt. 2 i 3.
Do godzin dydaktycznych nauczyciela w poszczególnych dniach pracy należy dodać odpowiednią część godzin innych zajęć i za każdy dzień urlopu odejmować tak ustaloną liczbę godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik szkoły (pomoc kuchenna) jest zatrudniona od sierpnia 2005 r. na czas nieokreślony. Od stycznia 2015 do grudnia 2015 przebywa na urlopie bezpłatnym. W roku 2015 przypada jej nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Czy nagrodę powinnam wypłacić w sierpniu 2015 czy sierpień 2016 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel po studiach z edukacji elementarnej prowadzi zajęcia w kl. 1. Czy ma kwalifikacje i uprawnienie do prowadzenia również zajęć z edukacji muzycznej w kl. 2? Gdyż tam nauczyciel zrzekł się tej godziny. Nadmieniam, że stanowisko kuratorium jest niejednoznaczne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką niepubliczną feryjną, zatrudniającą nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy, jednak w umowie jest zapis odnośnie urlopu "co do wymiaru urlopu ma zastosowanie art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela – nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W praktyce oznacza to, że w innym terminie, niż okres ferii zimowych, wakacji letnich lub ewentualnych przerw świątecznych, nauczyciel skorzystać z urlopu nie może. Zastosowanie powyższego artykuł nie rodzi żadnych dodatkowych świadczeń finansowych wynikających z Karty Nauczyciela.". Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielce, która wraca z urlopu rodzicielskiego, na podstawie Kodeksu pracy czy z Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po pedagogice opiekuńczo-wychowawczej i oligofrenopedagogice może prowadzić zajęcia wyrównawcze (nie dydaktyczo-wyrównawcze)? Proszę również o informacje jakie inne zajęcia może prowadzić w szkole podstawowej?
- Organ prowadzący w arkuszu zatwierdził zmianę polegającą na zmianie z funkcji sekretarki: na referent do spraw administracyjnych od września . Odbył się konkurs na stanowisko urzędnicze i w wyniku konkursu dotychczasowa sekretarka ponownie została referentem do spraw administracyjnych w szkole. Czy powinna otrzymać wyższe pobory? Jeśli tak, proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe