Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracuję od 1982 roku. W przyszłym roku będę miała 30 lat pracy. Czy mogę przejść na emeryturę? Czy zmieniło się coś w dotychczasowych przepisach?
Zbyt mało danych Pani podała, aby odpowiedzieć na to pytanie. Emerytury nauczycieli w tej chwili zależne są od spełnienia wielu warunków (wiek, staż pracy, praca w szczególnych warunkach lub charakterze, wymiar czasu pracy).
Nauczyciel na emeryturę może przejść:
1. na starych zasadach (tzw. wcześniejsze emerytury z ustawy emerytalnej) - dot. urodzonych po 31.12.1948 r. , jeżeli na dzień 01.01.1999 r. przepracowali odpowiednio 20 lat - kobiety i 25 lat - mężczyźni, w tym 15 lat w szkole. Drugim warunkiem jest ukończenie 55 lat u kobiet i 60 u mężczyzn. Kolejnym - brak umowy z OFE, tzw. II filar (jeżeli została zawarta, to należy wystąpić z OFE) oraz rozwiązanie umowy o pracę.
2. na podstawie Karty Nauczyciela - w dwóch przypadkach: po pierwsze, bez względu na wiek, jeżeli do 31.12.2008 r. przepracowali 30 lat, w tym 20 lat w szkole; po drugie - po osiągnięciu na dzień 31.12.2008 r. wieku 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni oraz przepracowaniu co najmniej 20 lat - kobiety i 25 lat - mężczyźni, w tym co najmniej 15 lat w szkole na pełnym etacie.
3. jeżeli nie spełnia żadnych z powyższych wymogów, może przejść na tzw. świadczenie kompensacyjne. Warunkiem jest 30 -letni staż pracy, w tym 20-letni w szkole, ukończenie w latach 2009-2014 55 lat, rozwiązanie umowy o pracę. Świadczenie to przysługuje do czasu ukończenia 60 lat - kobiety i 65 lat - mężczyźni. Wówczas przysługiwać będzie emerytura. Co ważne - pobierając świadczenie kompensacyjne nie można pracować choćby na parę godzin w szkolnictwie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Adopcja a urlop macierzyński/rodzicielski. Bardzo proszę o wszelkie informacje dotyczące praw pracownika (nauczycielka oddziału przedszkolnego) oraz obowiązków pracodawcy w związku z adopcją dziecka przez pracownika (dziecko w wieku do 1 roku). Jakich dokumentów należy wymagać od pracownika, jaki jest wymiar urlopu, jakie terminy obligują strony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może udzielić zapomogi zdrowotnej/losowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownikowi obsługi, który przebywa na urlopie bezpłatnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, pracownik obsługi (szatniarz) otrzymał wypowiedzenie w związku z redukcją etatów. Wypowiedzenie kończy się z dniem 30.06.2013 r. W dniu 08.05.2013 r. zatrudniliśmy innego pracownika na zastępstwo za sprzątaczkę, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji powinniśmy nie przedłużać umowy dla sprzątaczki (zatrudnionej na zastępstwo) a zatrudnić w ramach zastępstwa szatniarza. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów) wyraził zgodę na przeniesienie do innej szkoły położonej w tej samej gminie. W placówce, w której pracował, prowadził między innymi zajęcia ze sztuki (4 godz.) i ma prowadzić je nadal. Czy należy z tym nauczycielem rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron i zawrzeć nową umowę na te 4 godz.? Czy można zawrzeć umowę na czas określony? Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej rozpoczyna awans zawodowy, pragnie również poszerzyć swoje kwalifikacje poprzez studia podyplomowe z zakresu biologii. Czy po ukończonych studiach podyplomowych będzie mógł uczyć tego przedmiotu w szkole podstawowej, jeśli ukończył studia magisterskie z zakresu pedagogiki opiekuńczej i studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe