Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o doprecyzowanie i podanie podstawy prawnej jak długo należy archiwizować dokumentację szkolną? Chodzi mi o to jak długo należy przetrzymywać taką dokumentację w szkole i po jakim czasie należy ją oddać do archiwum? Przede wszystkim chodzi mi o dzienniki lekcyjne, księgi słuchaczy (dodatkowo jakiej kategorii jest to dokumentacja? B-5, 10 ... ?)
Dokumentacja tworzona przez jednostki oświatowe to tzw. niepaństwowy zasób archiwalny w rozumieniu ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2016 r., poz. 1506). Szkoły są zobowiązane do ewidencjonowania, przechowywania i zabezpieczenia materiałów archiwalnych stanowiących ich własność oraz powinny określić zasady i tryb ich udostępniania (art. 45 ustawy). Powinny także posiadać opracowane procedury obiegu dokumentów i ich przechowywania, którymi przykładowo mogą być instrukcja kancelaryjna i jednolity rzeczowy wykaz akt, prowadzone analogicznie do zasad obowiązujących w publicznych szkołach według rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 14, poz. 67) i ewentualnie instrukcja archiwalna.
Powołane przepisy nie określają okresu przechowywania (archiwizowania) dokumentacji dotyczącej procesu nauczania, wychowania i opieki, z tego względu każda szkoła ustala je samodzielnie, a okresy te mogą się różnić w poszczególnych placówkach. Jest to dokumentacja niearchiwalna, o czasowym znaczeniu praktycznym, która po upływie obowiązującego przechowywania podlega brakowaniu (jest oznaczana symbolem „B – liczba lat archiwizacji”). Możliwe jest ustanowienie obowiązku przechowywania takiej dokumentacji przez 5 lat (np. dzienniki lekcyjne; dokumentacja dotycząca organizacji roku szkolnego - tygodniowe rozkłady zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, księgi zastępstw; dotycząca imprez i wycieczek; związana z rekrutacją uczniów; pomoce naukowe), 10 lat (ubezpieczenia uczniów, wypadki uczniów), 25 lat (np. dokumentacja dotycząca organizacji pracy - plany i programy nauczania, wychowania, kształcenia; dokumentacja dotycząca zewnętrznego nadzoru pedagogicznego; księga uczniów), 50 lat (np. arkusze ocen; ewidencja uczniów realizujących obowiązek szkolny, księga słuchaczy). Niektóre dokumenty mogą zostać zniszczone po zakończeniu roku szkolnego po ich wykorzystaniu, np. usprawiedliwienia nieobecności, zwolnienia z wychowania fizycznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kroki powinien podjąć dyrektor w sytuacji zgłoszenia na piśmie, przez rodzica, faktu naruszenia godności osobistej ucznia, której dopuścił się nauczyciel w obecności innych uczniów ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką nieferyjną - poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, czy nauczycielom którzy pełnili funkcję opiekuna stażu tylko w niektórych miesiącach roku szkolnego należy wypłacić średnią urlopową z dod. opiekuna stażu w miesiącach korzystania z urlopu wypoczynkowego, mimo że składnik ten już nie przysługuje? Jeśli tak to czy wysokość dodatku należy wziąć w pełnej kwocie za każdy miesiąc 9z angażu) czy faktycznie wypłaconą tj. pomniejszoną np. w przypadku zwolnienia lekarskiego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W ramach działań profilaktycznych i wychowawczych chcemy zaprosić osoby uzależnione kiedyś od narkotyków i alkoholu do szkoły. Osoby te obecnie od wielu lat są "czyste" i działają aktywnie w organizacjach abstynenckich i grupach wsparcia. Czy istnieje przepis prawny, który nie zezwalałby na zaproszenie takich osób, aby przeprowadziły z młodzieżą pogadankę/warsztaty na temat uzależnień? W jakiej formie ewentualnie możliwe jest uczestnictwo takich osób w zajęciach z młodzieżą gimnazjalną?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaki system czasu pracy powinien być stosowany w internacie sosw jeżeli wychowawcy pracują od pon do piątku z nocami i w niedzielę od godz. 15. Przerwa na zajęcia lekcyjne 8:30-14. Pensum wynosi 24 godz.
- Rodzic złożył wniosek o odroczenie z obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dziecka, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego od roku szkolnego 2017/2018 do ukończenia wychowania przedszkolnego. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor może odroczyć z obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dziecka?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe