Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, czy nauczycielka, która uległa wypadkowi na terenie szkoły może w trakcie zwolnienia lekarskiego powypadkowego uczestniczyć w kursie języka angielskiego zorganizowanym i opłaconym przez szkole w ramach doskonalenia nauczycieli. Zajęcia odbywają się na terenie szkoły. Inspektor BHP stwierdził, że nie powinna uczestniczyć w tych zajęciach, ponieważ byłoby to w ramach stosunku pracy. Nauczycielka złożyła jednak pismo do dyrektora z prośba o umożliwienie jej uczestnictwa w tych zajęciach. Jaką decyzję powinien podjąć dyrektor?
Dyrektor jako kierownik zakładu pracy oraz pracodawca podejmuje decyzje w ramach jego kompetencji. Pracownik bhp jest osobą wspierającą dyrektora w działaniach związanych z bezpieczeństwem pracowników i przestrzeganiem prawa w tym zakresie. Moja opinia jest zgodna ze zdaniem pracownika bhp. Jednak decyzję podejmuje dyrektor. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności: 1) kieruje działalnością szkoły lub placówki i reprezentuje ją na zewnątrz; 2) sprawuje nadzór pedagogiczny; 3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne; 4) realizuje uchwały rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących; 5) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły lub placówki zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły lub placówki; 5a) wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę.
Podstawa prawna: 1. USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 53; 2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (ze zm.), w szczególności art. 212.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dziecko, które nie jest niepełnosprawne intelektualnie, a według orzeczenia ma niepełnosprawności sprzężone- słabe widzenie, niepełnosprawność ruchową, mpd. (tak jest to ujęte w orzeczeniu) może otrzymać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzimy niepubliczny ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy i jedna z nauczycielek jest na kwarantannie z uwagi na wykrycie koronawirusa w klasie swojego dziecka. Czy do systemu SIO wpisujemy jej nieobecność jak zwykłe L4?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinny wyglądać szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego w gimnazjum? Gdzie można szukać wzorców? Jak ten dokument powinien wyglądać?
- Co mówią przepisy prawne na temat zmian organizacyjnych w szkole, które uniemożliwiają dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice chcą kupić dla dzieci, do sal lekcyjnych szafki z szufladami. Czy te meble muszą mieć jakiś certyfikat, czy mogą być z IKEA? Czy muszą być z fabryk produkujących meble typowo szkolne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe