Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informacje w jaki sposób można zamknąć przedszkole z końcem roku szkolnego jednocześnie dając możliwość innemu organowi prowadzącemu/dyrektorowi na zaczęcie działalności w tym samym budynku, z tym samym personelem i z rekrutowanymi dziećmi (bez przerywania ciągłości funkcjonowania placówki)?
W niepublicznym przedszkolu dotychczasowy i nowy organ prowadzący mogą zawrzeć umowę, w której określą zasady przekazania przedszkola, co nie będzie wymagało jego formalnej likwidacji, tylko zgłoszenia zmiany wpisy przedszkola do ewidencji – art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm.), art. 168 ust. 13 w zw. z ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.
W przedszkolu publicznym konieczne jest przeprowadzenie procedury likwidacji dotychczasowego przedszkola i jednocześnie uzyskanie przez nowy organ prowadzący zezwolenia na prowadzenie przedszkola. Dotychczasowy organ prowadzący musiałby: 1) co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji przypadającym na 31.08.2019 r., zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu oraz poinformować o zapewnieniu uczniom nauki w nowo tworzonym przedszkolu w tym samym miejscu i z tą samą kadrą; 2) ustalić z gminą, czy dokumentacja przebiegu nauczania może zostać przekazana nowemu organowi prowadzącemu, czy musi zostać przesłana do gminy – art. 89 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.
Nowy organ prowadzący musiałby sporządzić akt założycielski przedszkola, opracować statut i złożyć w gminie wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie publicznego przedszkola nie później niż do dnia 30 września 2018 r. - art. 88 ust. 1 i 4 – 5 PO. Treść i załączniki do wniosku wymienia § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie przez osobę prawną lub osobę fizyczną szkoły lub placówki publicznej, Dz.U. z 2017 r., poz. 1625.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w placówce niepublicznej można wyznaczyć pracownikom miejsce do palenia papierosów ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę niepubliczną szkołę z uprawnieniami szkoły publicznej.Mam pytanie dotyczące terminów przekazywania dotacji przez Urząd Gminy na konto szkoły.Nie otrzymałam od Gminy uchwały dotacyjnej,zawierającej terminy przekazywania dotacji,ponieważ w gminie poinformowano mnie,że nie ma takiej uchwały.Na jednym ze szkoleń dowiedziałam się,że dotacje powinny być przelewane przez Gminę na konto szkoły do 15-go dnia każdego miesiąca.Jakie przepisy regulują ten termin?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor bez konsultacji z RP,RR i SU zmienił czas rozpoczynania zajęć lekcyjnych w szkole?
Żaden kolegialny organ nie wyraził zgody w tej kwestii.Co można zrobić w tej sprawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli na terenie gminy przy szkołach działają tylko Związki Zawodowe ZNP, czy prawnie do komisji konkursowej na dyrektora szkoły został powołany członek ze związku Solidarności z powiatu? Jak pamiętam nigdy w pracach komisji konkursowej na dyrektora szkoły w tej gminie nigdy nie było członka z Solidarności.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły oraz katecheta mogą należeć do Związku Nauczycielstwa Polskiego lub innej organizacji? W statucie ZNP nie ma żadnego zapisu, że nie mogą, a tak twierdzi prezes naszego rejonu. Jedyny znaleziony przeze mnie zapis, to ten mówiący, że dyrektor szkoły nie może pełnić funkcji związkowych np. nie może być prezesem zarządu, prezesem ogniska.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe