Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź, jaką dokumentację awansu zawodowego nauczycieli przechowujemy w szkole po zakończonym postępowaniu. Interesuje mnie zwłaszcza miejsce i czas przechowywania oceny dorobku zawodowego za okres stażu.
Protokoły i dokumentacja komisji kwalifikacyjnej oraz komisji egzaminacyjnej są przechowywane przez organ powołujący komisję. W dokumentacji przechowywanej przez dyrektora szkoły jako, organ nadający stopień awansu zawodowego pozostawia się wniosek nauczyciela o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego oraz 1) poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe; 2) zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o: a) wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, należy załączyć zaświadczenia ze wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu, b) dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela, c) dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego, d) uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej dokonania, a w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia – także o ocenie dorobku zawodowego za okres stażu odbytego w poprzednim miejscu zatrudnienia, 3) zaświadczenie pracodawcy o spełnieniu wymagań dotyczących okresów pracy, urlopowania lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, wymaganych do złożenia wniosku, jeżeli okresów tych nie można udokumentować na podstawie świadectw pracy, 4) protokoły z przebiegu pracy komisji kwalifikacyjnej. Pozostałą dokumentację załączoną do wniosku nauczyciela o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego zwraca się nauczycielowi, jeżeli decyzja o nadaniu albo odmowie nadania stopnia awansu zawodowego stała się ostateczna. Przez okres 50 lat przechowuje się akty awansu zawodowego jest to bowiem kategoria B50, natomiast pozostała dokumentacja awansu zawodowego jest przechowywana przez 5 lat (kategoria B5).
Podstawa prawna: 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, w szczególności § 9, 14; 2. Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych, w szczególności załącznik nr 2.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1.Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela dyplomowanego 01.09.2014 r. W trakcie odbywania stażu zaszła w ciążę. Od 14.02.2017 r.do 30.06.2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 1.07. 2017 r. do 17.08. 2017 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego, od 18.08.2017 do 16.08.2018 r.przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 17.08.2018 r. do 11.10.2018 r. przebywała na urlopie wypoczynkowym za 2018 r. Do pracy wróciła 12.10.2018 r. Nasze pytanie brzmi: do kiedy opisana wyżej nauczycielka powinna odbywać staż na nauczyciela dyplomowanego? Czy okresy urlopu wypoczynkowego powinny zostać zaliczone do stażu? Czy też staż powinien zostać wydłużony o okres zwolnienia lekarskiego tj. od dnia 14.02.2017 do 31.05.2017 r.
(dzień planowanego zakończenia stażu) liczony od dnia powrotu do pracy tj. od 12.10.2018 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Niestety, ale uważam, że odpowiedź eksperta, która została mi udzielona, jest nierzetelna. Po pierwsze nie odpowiada na pytanie "Kiedy tan staż nauczyciel ma zacząć", po drugie nie odnosi się do art. 130 Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W sumie nie dowiedziałam się z tej odpowiedzi czy staż powinien rozpocząć we wrześniu roku 2018 czy 2019.
Kiedy nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w czerwcu 2016 roku może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Poniżej cytuję pytanie i odpowiedź.
Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie tego terminu, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego. Przepisy te stosuje się również do dodatkowego stażu. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, może roz-począć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w peł-nym wymiarze. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym.
Podstawa prawna:Załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 kwietnia 2018 r. (poz. 967) USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, w szczególności art. 9d.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w publicznej szkole podstawowej od dnia 2 października 2023 r. na stanowisku wychowawca świetlicy w pełnym wymiarze godzin może rozpocząć przygotowanie do zawodu nauczyciela? W poprzednim roku tj. od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. był zatrudniony w innej szkole na takim samym stanowisku w pełnym wymiarze. Na świadectwie pracy nie ma informacji czy w/w zostało wypłacone świadczenie na start. Nauczycielka nie uzyskała również karty oceny i twierdzi, że nie odbywała przygotowania do zawodu nauczyciela (tamten zakład był jej pierwszą praca w szkole). Czy powinniśmy wypłacić jej świadczenie na start? Czy nauczyciel może rozpocząć przygotowanie do zawodu w naszej szkole?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka powinna zakończyć staż na stopień nauczyciela kontraktowego 31.05.2012 r. , jednak od dnia 19.03.2012 przebywa na urlopie macierzyńskim. Poinformowała Dyrektora Szkoły o tym, że skorzysta z możliwości skrócenia urlopu macierzyńskiego do wymiaru 14 tygodni, wówczas wróciłaby do pracy 25.06.2012 r.
Moje pytania brzmią:
1. Czy w przypadku jeżeli okres nieobecności w trakcie odbywania stażu wykracza poza okres przewidywany na jego odbycie, wówczas przedłużenie stażu następuje o okres, który pozostał do jego ukończenia? (tj. od 19.03.2012 do 31.05.2012 r. - 74 dni) czy o cały okres nieobecności (tj. od 19.03.2012 do 24.06.2012 - 98 dni).
2. Czy przedłużenie stażu nastąpi od dnia 01.06.2012 , czy od dnia powrotu nauczycielki do pracy tj. 25.06.2012 r. ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka chce ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego, w listopadzie 2022 r. uzyskała mianowanie. Czy wobec tego może skorzystać z przepisów przejściowych i okres pracy w szkole skrócić o 2 lata czyli do 3 lat i 9 miesięcy (zamiast 5 lat i 9 miesięcy)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe