Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedz na pytanie dotyczące zatrudnienie pedagoga szkolnego i logopedy. Nauczyciel jest pedagogiem szkolnym i dodatkowo osiada kwalifikacje z logopedii. Nauczyciel ma cały etat pedagoga ujęty w arkuszu a dodatkowo chciałabym przydzielić mu 5 godzin logopedii. Jak to poprawnie pod względem prawnym uczynić? Czy w ogóle istnieje taka możliwość?Czy powinnam dać nauczycielce nowa umowę o pracę? Godziny ponadwymiarowe w tym przypadku nie mogą być przydzielone?
Formalnie godziny ponadwymiarowe są przydzielane nauczycielom w związku z koniecznością realizacji programu nauczania, natomiast logopeda takiego programu nie realizuje – art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Natomiast w praktyce najczęściej w związku z problemami kadrowymi szkół, które nie są w stanie zatrudnić nowego wykwalifikowanego nauczyciela, organy prowadzące często zgadzają się na sfinansowanie godzin ponadwymiarowych przydzielanych nauczycielom przez dyrektorów poprzez zatwierdzenie (aneksu do) arkusza organizacji szkoły, a wówczas podstawę (nie do końca prawidłową) przydzielenia godzin ponadwymiarowych stanowi art. 35 ust. 2 KN. Jest to i tak wyjście bardziej prawidłowe niż zawarcie dodatkowej umowy o pracę z pełnozatrudnionym nauczycielem, z uwagi na obejście w ten sposób regulacji art. 42 ust. 1 KN o czasie pracy nauczyciela (40 godzin tygodniowo) oraz przydzielenie w kolejnej umowie tej samej rodzajowo pracy (pracy nauczycielskiej).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Czy zgodnie z prawem dodatek stażowy nauczycielowi zatrudnionemu w 2 szkołach wypłaca się tylko w jednej będącej podstawowym miejscem pracy? Nauczyciel w tej szkole zatrudniony w pełnym wymiarze, a w drugiej w niepełnym na zastępstwo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczycielkę,która pracuje na całym etacie jako wychowawca internatu i na 1/2 etatu w świetlicy szkolnej,są to dwie różne placówki.Chce skorzystać z urlopu zdrowotnego.W świetlicy szkolnej pracuje 4 lata .Jakie są procedury ubiegania się o urlop zdrowotny,ponieważ w szkole podstawowej nie spełnia kryterium.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu -pomoc administracyjna na czas określony do 31.08( praca w zależności od naboru) chce skorzystać z możliwości refundacji na okulary korekcyjne. W zapisie regulaminu jest ,że każdy pracownik administracji może wystąpić o refundację (oczywiście po spełnieniu warunków).Jak w związku z powyższym potraktować prośbę pracownika.Czy można dokonać refundacji bez zapewnienia ,że wg naboru an nowy rok szkolny etat będzie przysługiwał szkole? Czy wstrzymać się można z decyzją do nowego roku szkolnego? Proszę o wyjaśnienie i ew podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej na etacie może jednocześnie pełnić funkcje dyrektora szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie na umowę z KP z zapisem w umowie o "nienormowamym" czasie pracy. W szkole "stowarzyszeniowej" utworzone jest stanowisko wicedyrektora, który przejmuje obowiązki podczas nieobecności dyrektora. Zaznaczę, że Organy Prowadzące wyraziły zgodę na "podwójne" zatrudnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w Gimnazjum uzupełniając etat w Szkole Podstawowej, od września chciałby przejść na cały etat do szkoły podstawowej rezygnując z pracy w Gimnazjum. Jakich procedur musi dokonać nauczyciel, żeby wszystko było zgodnie z prawem ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe