Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź w następującej sprawie: Pracownica obsługi jest zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo (pomoc kuchenna). Umowa kończy się 20 lipca br. Od 21 lipca 2015r. będzie ponownie zatrudniona na umowę zastępstwo, ale za innego pracownika - zatem na innym stanowisku obsługi (rzemieślnika). Jakie dokumenty kadrowe obowiązują dyrektora przedszkola w tej sytuacji ? Czy należy wystawić świadectwo pracy kończące poprzednie zatrudnienie ? Czy w przypadku zmiany stanowiska pracy, należy ją skierować na badania lekarskie - sądzę, że tak, ale proszę o potwierdzenie.
Świadectwo pracy należy wystawić po 24 miesiącach zatrudnienia na czas określony. Jezeli od dnia zatrudnienia w charakterze pomocy kuchennej do 20 lipca nie upłynie jeszcze ten okres, a od 21 lipca zawarta zostanie kolejna umowa okresowa, pracodawca nie ma obowiązku wystawiania świadectwa pracy za czas pierwszego zatrudnienia (chyba, że pracownik tego zażąda). Świadectwo pracy trzeba będzie wydać po zakończeniu kolejnej umowy, nawet jeżeli w sumie okresy te będą trwały dłuzej niż 24 miesiące. Wynika to z art. 97 kodeksu pracy:
§ 11. Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.
§ 12. Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa w § 11. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.
Wstępne badania lekarskie nie są konieczne w przypadku ponownego zatrudnienia u tego samego pracodawcy, jeżeli pracownik jest przyjmowany na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy. Jeżeli więc warunki pracy na nowym stanowisku są takie same jak w przypadku pomocy kuchennej (przede wszystkim chodzi o czynniki szkodliwe, trudne warunki, pracę na wysokości itp.) nie trzeba pracownika kierować na badania.
Oprócz powyzszych kwestii, w przypadku ponownego zatrudnienia ale na innym stanowisku, pracodawca obowiązany jest udzielić instruktazu stanowiskowego (szkolenie okresowe BHP zachowuje wazność, poniewaz oba stanowiska są stanowiskami robotniczymi i tematyka szkolenia jest taka sama), do umowy o pracę nalezy sporządzić informację o warunkah zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownikowi obsługi zmarł w marcu bliski członek rodziny, w związku z tym przysługują mu 2 dni urlopu okolicznościowego. Pracownik nie wybrał tych dwóch dni, gdyż nie było takiej potrzeby, ponieważ z powodu zawieszenia działalności placówek oświatowych nie musiał być w pracy w dniach, kiedy trzeba było załatwiać sprawy pogrzebowe i kiedy odbył się pogrzeb. Czy pracownik musi wykorzystywać urlop okolicznościowy, jeśli nie chce? Czy może wykorzystać urlop okolicznościowy na sprawy niezwiązane z samym wydarzeniem? Czy jest jakiś termin po wydarzeniu, po jakim pracownik nie może już wykorzystać urlopu okolicznościowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry!
Przeglądałam propozycje rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach.
Interesuje mnie, czy nauczyciele biologii, chemii i fizyki (studia magisterskie, nauczyciele dyplomowani) mają kwalifikacje do nauczania przyrody w szkole ponadgimnazjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Czy nauczyciel bibliotekarz zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (30 godzin) w szkole podstawowej może być zatrudniony na część etatu (druga umowa np. 4/18) w tej samej szkole w celu prowadzenia np. wychowania do życia w rodzinie, ścieżki czytelniczej i medialnej, godziny do dyspozycji wychowawcy?
Myślę, że przypadku zespołu szkół mógłby być zatrudniony w gimnazjum na drugiej umowie. W podstawówce bibliotekarz, a w gimnazjum pani od "seksu" z uzupełnianiem etatu w szk. podstawowej (1 godzina).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zatrudnić nauczyciela – kandydatka ma ukończone studia licencjackie z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej (studia 3-letnie, I stopnia) oraz tytuł magistra z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej (studia 2-letnie II stopnia). Czy posiada ona kwalifikacje do pracy w przedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaki zapis powinno zawierać świadectwo pracy jeżeli pracownik odchodzi na wcześniejszą emeryturę, ale dyrektor zawarł z nim umowę na czas określony - rok za porozumieniem stron, jakie warunki powinny być spełnione, aby temu pracownikowi obsługi wypłacić odprawę emerytalną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe