Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pilną informację dotyczącą możliwości zawarcia umowy na zastępstwo do zastępowania nauczyciela pełniącego funkcję kierowniczą w placówce (dyrektor, wicedyrektor). Pełnienie funkcji ma charakter kadencyjny. Czy w związku z tym faktem, na okres pełnienia funkcji dyrektora czy wicedyrektora szkoły, możliwe jest zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo za osoby pełniące te funkcje?
W przypadku nieobecności dyrektora szkoły, nie zatrudnia się w zastępstwie innego dyrektora. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty (art. 39 ust. 7), w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
W sytuacji, gdy w szkole nieobecny będzie wicedyrektor, dyrektor szkoły powierza czasowo stanowisko wicedyrektora innemu nauczycielowi, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej (art. 37 ust.1). Przepisy ustawy nie regulują wprost sytuacji zastępowania wicedyrektora, należy zatem stosować powyższy artykuł, choć nie ma przeszkód do tego, aby zatrudnić nowego nauczyciela na czas określony w celu zastępstwa za nieobecnego nauczyciela pełniącego funkcję wicedyrektora i dopiero jemu powierzyć tę funkcję.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Obecny dyrektor szkoły od 12 marca 2021 r. przestaje pełnić funkcję dyrektora, ale nadal będzie zatrudniony w tej samej placówce jako nauczyciel. Pierwsze pytanie: ile dni urlopu będzie mu przysługiwało za 2021 r.? Czy 9 (35 : 12) x 3? Drugie pytanie: czy urlop ten będzie mógł wykorzystać już jako nauczyciel w dowolnym terminie? Czy jednak musi go wykorzystać jeszcze w trakcie pełnienia funkcji dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ekwiwalent za niewykorzystany urlop nauczyciela. Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony, przebywająca do 12 sierpnia na urlopie rodzicielskim, złożyła wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 31 sierpnia. W związku z ciążą (zwolnienia lekarskie) i urlopami związanymi z macierzyństwem przysługiwał jej urlop uzupełniający za 2016 r. w ilości 12 dni oraz za 2017 r. w ilości 56 dni. Jaki jest wymiar należnego urlopu za 2018 r. w związku z wypowiedzeniem (rozwiązanie umowy 31 sierpnia)) i za ile dni powinno się naliczyć ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop (nauczycielka, po urlopie rodzicielskim, od 13 do 31 sierpnia przebywa na urlopie, tj. 19 dni). Serdecznie proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam na skrzynkę szkoły następujący list. Poniżej go umieszczę. Bardzo proszę napisać mi doradzić na co muszę odpowiedzieć, czy mogę odsyłać do odnośników, że to np. znajduje się na stronie www (podaję stronę szkoły, np.zarządzenia umieszczę na szkolnej stronie sukcesywnie). Jesteśmy szkołą społeczną na prawach publicznej. Treść listu na e-malia: WNIOSEK Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie: 1. Plan finansowy szkoły zawierający preliminarz budżetowy szkoły, za rok 2011, 2012 ,2013, 2014, 2015. 2. Okresowe sprawozdania z działalności szkoły, w tym roczne sprawozdanie finansowe wraz z poprawkami i załącznikami za rok 2011, 2012, 2013, 2014, 2015. 3. Perspektywiczny plan rozwoju szkoły. 4. Zarządzenia dyrektora szkoły w roku szkolnym 2011-2012, 2012-2013 ,2013-2014, 2014-2015, 2015-2016. 5. Protokoły z przeprowadzonych kontroli w zespole szkół za rok szkolny 2011-2012, 2012-2013 ,2013-2014, 2014-2015 przez oddział kontroli z urzędu miasta, ZUS ,kuratorium, sanepidu , inspekcji pracy i innych instytucji uprawnionych do kontroli. 6. Informacje dotyczące sposobu wykorzystania środków finansowych pozyskanych przez szkołę z wynajmu pomieszczeń lub terenów szkolnych za rok 2011 ,2012, 2013,2014, 2015. 7. Imienny wykaz nauczycieli zatrudnionych w szkole z podaniem dodatku motywacyjnego przyznanego każdemu z nich przez dyrektora szkoły. 8. Imienny wykaz nauczycieli, którym przyznano dofinansowanie do doskonalenia zawodowego, wraz z podaniem kwoty dofinansowania przyznanej każdemu nauczycielowi oraz sprecyzowaniem, co konkretnie było przedmiotem dofinansowania. Kserokopie powyższych informacji proszę przesłać w formie elektronicznej (PDF,Word ,scan,itp.) na adres e-mail weryfikacja@spoko.pl Ewentualne pytania proszę kierować pod ten sam adres e-mail.
- Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony u dwóch pracodawców samorządowych równocześnie. Ma wcześniej zakończony okres zatrudnienia wynoszący 35 lat, w trakcie którego podejmował dodatkowe zatrudnienia w łącznym wymiarze 1 rok 1 miesiąc 7 dni. Jedną z placówek wskazał jako zatrudnienie podstawowe. W dodatkowym był zatrudniony 4 miesiące. Czy okresy zatrudnienia zakończone należy zaliczyć do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość dodatku za wysługę lat u obydwu pracodawców?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona w szkole od 01.09.2008r. i pracuje do chwili obecnej. W momencie zatrudnienia nie przedstawiła dokumentów potwierdzających staż pracy. Dnia 20.06.2018 r. przedłożył następującą dokumentację:
1. Oświadczenie wnioskodawcy,
2. Zaświadczenie Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko,
3. Zeznanie dwóch świadków,
4. Zaświadczenie z ewidencji gruntów,
5. Zaświadczenie potwierdzające meldunek.
Na podstawie przedstawionej dokumentacji nauczycielowi zaliczono do stażu okres pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika od 10.12.1998 r. do 30.09.2001 r.
Czy nauczyciel powinien otrzymać wyrównanie za wysługę lat za okres 3 lat wstecz?
Zgodnie z Ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018r. poz. 967), Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dostatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za prace w dni wolne od pracy (Dz. U. z 2014r. poz. 416 ze zm.), Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418), Ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczeniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310)
Organ Prowadzący twierdzi że nie należy się wyrównanie wstecz dla pracownika i powołuje się na: Uchwalony przez siebie Regulamin określający wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy i niektórych innych składników wynagrodzenia oraz dodatku mieszkaniowego na § 3 ust. 3 pkt a) w brzmieniu „dodatek za wysługę lat przysługuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki dodatku z zastrzeżeniem pkt b)” Pkt. b) w brzmieniu „początkiem miesiąca, w którym nastąpiło nabycie prawa do dodatku jeżeli nastąpiło z pierwszym dniem miesiąca”.
Czy nauczyciel na dzień dzisiejszy ma prawo do wyrównania za okres 3 lat wstecz? Jeśli tak to za jaki okres i która podstawa prawna jest właściwa w opisanej sprawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe