Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop nauczyciela. Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony, przebywająca do 12 sierpnia na urlopie rodzicielskim, złożyła wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 31 sierpnia. W związku z ciążą (zwolnienia lekarskie) i urlopami związanymi z macierzyństwem przysługiwał jej urlop uzupełniający za 2016 r. w ilości 12 dni oraz za 2017 r. w ilości 56 dni. Jaki jest wymiar należnego urlopu za 2018 r. w związku z wypowiedzeniem (rozwiązanie umowy 31 sierpnia)) i za ile dni powinno się naliczyć ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop (nauczycielka, po urlopie rodzicielskim, od 13 do 31 sierpnia przebywa na urlopie, tj. 19 dni). Serdecznie proszę o odpowiedź.
W 2018 r. nauczycielka nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 38 dni: 8/12 * 56 dni = 37,33 dni zaokrąglone w górę, z czego w naturze wykorzysta 19 dni, a za bieżący rok pozostanie do wypłaty ekwiwalent za 19 dni – art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967, art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917, uchwała SN z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06, Biul.SN 2006/5/28. Łącznie za lata 2016 – 2018 r. należy jej wypłacić ekwiwalent za 87 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik administracji zwrócił się z prośbą o dofinansowanie okularów niezbędnych do pracy przy komputerze, jednocześnie oświadczył, że szuka nowej pracy i zamierza odejść w bliżej nieokreślonym czasie. Proszę o informację czy pracodawca może odmówić dofinansowania w/w zakupu okularów, do pracy przy komputerze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel podwyższył kwalifikacje (na stopień magistra) 25.06.2012 r. Dnia 01.10.2012 r. przedstawił dyplom. Czy w tym wypadku należy wypłacić wyrównanie wynagrodzenia i godzin ponadwymiarowych? Jeśli tak, to od którego momentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor niepublicznej placówki ma obowiązek przyjęcia po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nauczyciela, jeśli podczas jego nieobecności został zlikwidowany oddział, w którym pracował przed zwolnieniem lekarskim? Co z jego 12-miesięczną ochroną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik szkoły jest zatrudniony na dwóch odrębnych umowach: jako pracownik administracji oraz jako nauczyciel. Pracownicy występują do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z wnioskami o przyznanie zapomogi. Czy pracownik pracujący na dwóch odrębnych umowach może wystąpić z dwoma wnioskami o przyznanie dwóch zapomóg jednej jako nauczycielowi jednej jako pracownikowi administracji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym aktualnie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, można wypowiedzieć umowę w trybie art. 27 KN uzasadniając wypowiedzenie " Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę są zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnienie Pani na stanowisku nauczyciela ". Czy w takim przypadku nauczycielowi temu przysługuje na podstawie art. 20 ust. 5c KN prawo do przejścia w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe