Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie podstawy prawnej zwolnienia nauczyciela, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze (5/18), na czas nieokreślony. Jest to nauczyciel dyplomowany, który ma 61 lat. Nauczyciel zgodził się na zwolnienie z przyczyn organizacyjnych – zmniejszenie liczby oddziałów. Proszę również o informację w jakiej wysokości należy się nauczycielowi odprawa, ponieważ to zakład pracy będzie zwalniał nauczyciela.
Stosownie do art. 91c ust. ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności podstawy prawnej do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, o którym mowa w pytaniu należy szukać w Karcie Nauczyciela. Przepis art. 20 KN dotyczy rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy, o ile taka umowa dotyczy zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Z uwagi na fakt, że nauczyciel nie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, to przepis ten nie znajdzie zastosowania.
Kolejny przepis, który należy wziąć pod uwagę to art. 27 ust. 1 KN, zgodnie z którym rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Przepis ten w istocie nie określa przyczyn rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony. Celem przepisu jest modyfikacja reguł wynikających z Kodeksu pracy dotyczących biegu okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Natomiast przez art. 27 ust. 2 KN, który nakazuje do rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony stosować art. 23 KN można zbudować katalog przyczyn stanowiących podstawę rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony (przykładowo uzyskanie negatywnej oceny pracy czy też wydanie orzeczenia lekarskiego o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy). Jednakże w tym katalogu przyczyn nie uregulowano przypadku rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony. W rezultacie podstawą rozwiązania stosunku pracy będą ogólne przepisy Kodeksu pracy – tj. art. 30 § 1 pkt 2 k.p., zgodnie z którym umowa o pracę rozwiązuje się przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). Przepis art. 27 ust. 1 KN należy przytoczyć w wypowiedzeniu z uwagi na moment określania rozwiązania umowy o pracę (koniec roku szkolnego).
Ponieważ przyczyna rozwiązania stosunku pracy leży w całości po stronie pracodawcy należy zastosować przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r., poz. 1969) o ile szkoła zatrudnia więcej niż 20 pracowników. Na podstawie art. 10 ww. ustawy przepisy art. 5 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1. Stosownie do art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników nauczycielowi, o którym mowa w pytaniu w zależności od jego stażu zatrudnienia będzie przysługiwała odprawa w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracuję od 1982 roku. W przyszłym roku będę miała 30 lat pracy. Czy mogę przejść na emeryturę? Czy zmieniło się coś w dotychczasowych przepisach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 22 maja 2019 r. dyrektor szkoły otrzymał pismo informujące, że do organu prowadzącego wpłynęło zawiadomienie o możliwości naruszenia prawa przez nauczyciela, polegającego na kierowaniu samochodem pod wpływem alkoholu, co w konsekwencji rzekomo zakończyło się odebraniem nauczycielowi prawa jazdy. Do chwili obecnej dyrektor szkoły nie powziął jakiejkolwiek informacji o prawomocnym skazaniu za przestępstwo popełnione umyślnie przez nauczyciela zatrudnionego w szkole. W związku z powyższym, proszę o odniesienie się do zaistniałej sytuacji. Czy dyrektor szkoły ma prawo i obowiązek wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego, aby potwierdzić tę informację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania w poradni psychologiczno-pedagogicznej (placówce nieferyjnej) ukończy w lutym 65 lat, ma prawo do emerytury. Zgodnie z art. 23 KN umowa rozwiązuje się. Czy potrzebne jest wypowiedzenie?, czy 3 mies? Co wpisać w świadectwie pracy? Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gimnazjum zostało włączone w struktury szkoły podstawowej, jak należy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, dla którego nie ma godzin ze względu na odejście 3 klas gimnazjalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka j.polskiego i historii ukończyła studia podyplomowe w zakresie "Diagnozy i psychoprofilaktyki zagrożeń edukacyjnych" na wydziale pedagogicznym Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Czy te studia dają kwalifikacje do pracy w szkole podstawowej jako pedagog szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe