Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu wątpliwości przy ustalaniu kwalifikacji nauczyciela. Ukończone studia wyższe magisterskie, kierunek pedagogika w zakresie pedagogiki religijnej i katechetyki oraz pedagogiki społeczno-opiekuńczej, tytuł magistra pedagogiki. Czy zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami można zatrudnić na stanowisku pedagoga w szkole podstawowej?
Zgodnie z § 20.2 Rozporządzenia z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach podstawowych posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
3) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
4) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Studia z pedagogiki w zakresie pedagogiki religijnej i katechetyki nie dają kwalifikacji do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego. Pedagogika społeczno-opiekuńcza - tak. Z pytania nie wynika dokładnie, czy nauczyciel ukończył dwa kierunki czy też jest to jeden kierunek łączony. Jeżeli jest to jeden kierunek, to dyrektor po przeanalizowaniu suplementu do dyplomu, wpisów w indeksie itp. może podjąć decyzję, czy nauczyciel posiada odpowiednią wiedzę do prowadzenia zajęć pedagoga.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica administracji 30 sierpnia 2019 r. przeszła na emeryturę. 1 września 2019 r. została zatrudniona w tej samej szkole. Czy w stosunku do pracownika, który jest na emeryturze, ale nadal jest zatrudniony, również obowiązuje zasada, że kolejna trzecia umowa jest umową na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od nowego roku szkolnego do przedszkola ogólnodostępnego będzie uczęszczało dziecko z Zespołem Downa (ma orzeczenie i opinię), jednocześnie jedna z nauczycielek ukończyła studia mgr Pedagogika specjalna Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci z niepełnosprawnościami. Czy może ona pracować w tej grupie jako nauczyciel specjalista dla tego dziecka?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele w naszej szkole zatrudnieni sa z Kodeksu Pracy. Jest zatrudniony nauczyciel na zastępstwo na czas nieobecności innego nauczyciela.
Czy można dać wypowiedzenie wcześniej? Nauczyciel, który jest na zastępstwo będzie pracował do października gdyż wtedy wróci zastępowany pracownik.
Ze względu na brak godzin od września dla nauczycieli pracujących w szkole, chcieliśmy skrócić zastępstwo do końca sierpnia a od września dać zastępstwo nauczycielowi z naszej szkoły, któremu brakuje godzin. Czy można tak zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła feryjna. Uczeń klasy IV, gdzie ma praktyki 4 tyg. i klasa ma uśrednienie 1 g na 0,89, otrzymuje nauczanie indywidualne z dniem 2.12.2020 r. Jaki wymiar etatu po uśrednieniu powinien otrzymać nauczyciel, który posiada niepełny wymiar czasu pracy, tj. 6/18, na dodatkową 1 godz. nauczania indywidualnego i jaki wymiar etatu po uśrednieniu powinien otrzymać drugi nauczyciel, który został zatrudniony 18.01.2021 r. do 25.06.2021 r. na 1 godz.? Proszę o dokładny opis, w jaki sposób uśrednić godz. w trakcie roku. Proszę też o informację, czy powinno się uśredniać nauczanie indywidualne otrzymane w trakcie roku szkolnego klasy maturalnej nauczycielowi, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikom zatrudnionym w szkole na stanowisku sprzątaczki i sekretarza szkoły przysługuje jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe