Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w ustaleniu okresu urlopu uzupełniającego nauczycielki, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Nauczycielka w roku szkolnym 2020/2021 korzystała z urlopu w okresie ferii zimowych, a w dniach od 16.08.2021 do 22.12.2021 przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 23.12.2021 r. nastąpił poród, w związku z czym został udzielony nauczycielce urlop macierzyński i rodzicielski w łącznym wymiarze 52 tygodni – do dnia 21.12.2022 r. Kiedy powinien nastąpić powrót nauczycielki do pracy.
Stosownie do art. 66 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Prawo do urlopu uzupełniającego ustala się po zakończeniu ferii zimowych i letnich. W tym celu sprawdza się, czy w okresie ferii zimowych i letnich nauczyciel korzystał w sumie z 8 tygodni urlopu (56 dni). Jeśli skorzystał z 8 tygodni urlopu w naturze, nie będzie mu przysługiwało prawo do urlopu uzupełniającego.
W roku szkolnym 2020/21 nauczycielka korzystała z urlopu w czasie ferii zimowych, a w czasie ferii letnich była 15 dni na zwolnieniu lekarskim (od 16 do 31 sierpnia 2021 r.). W roku szkolnym 2020/21 zakończenie zajęć odbyło się z dniem 25 czerwca 2021 r. W rezultacie już od 28 czerwca nauczycielka korzystała z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich. W tym czasie wykorzystała urlop wypoczynkowy w wymiarze 7 tygodni, co po zsumowaniu z urlopem wykorzystanym w naturze w czasie ferii zimowych (2 tygodnie) powoduje, że nauczycielka wykorzystała więcej urlopu w naturze niż wymiar urlopu uzupełniającego – 8 tygodni. W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu nauczycielka nie nabyła uprawnienia do urlopu uzupełniającego za rok 2020/2021. Jeżeli nauczycielka będzie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim do dnia 21.12.2022 r., to nie będzie mogła skorzystać w naturze z urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że od 22.12.2022 r. nauczycielka będzie mogła wykorzystać urlop uzupełniający za rok 2022 r. w wymiarze 8 tygodni. Termin i ewentualny podział urlopu uzupełniającego należy uzgodnić z dyrektorem szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym (Zespół Aspergera) oraz orzeczenie o nauczaniu indywidualnym. Ma przyznane: 8 godzin nauczyciela współorganizującego, 2 godziny rewalidacje, 9 godzin nauczania indywidualnego. Nauczyciel współorganizujący jeździ do domu dziecka na lekcje prowadzone przez innych nauczycieli oraz na własną rewalidację. Za pracę w warunkach trudny nauczycielom prowadzącym nauczanie indywidualne należy się 120%. Czy nauczycielowi, który współorganizuje proces kształcenia oraz prowadzi rewalidację w domu ucznia również należy wyliczać płace ze 120%?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Mam pytanie dotyczące udzielania urlopu nauczycielowi z tytułu opieki nad dzieckiem. Czy dyrektor może odmówić udzielenia takiego urlopu i zaproponować inny dzień, który nie będzie dezorganizował pracy szkoły. Kiedy pracownik powinien wystąpić z wnioskiem o taki urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma ukończone studia podyplomowe na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (bez zapisu OLIGOFRENOPEDAGOGIKA) ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o doprecyzowanie, ile minut wynosi godzina pracy logopedy w szkole. Różni się w znanych mi placówkach: 45 min. 60 min, a także opcja 45 min. z uczniem+15 min. na uzupełnienie dokumentacji.
- Nauczycielka zatrudniona w wymiarze 11/22 w okresie 04.11.2013r.-31.12.2013r. 17.02.2014r.-31.08.2014r. na czas określony. 10.07.2014r. urodziła syna -wykorzystała urlop macierzyński + dodatkowy macierzyński, aktualnie przebywa na urlopie rodzicielskim do 08.07.2015r.Co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym za rok 2014? Jak obliczyć urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe