Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o rozstrzygnięcie poniższych wątpliwości związanych z treścią statutu szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej : 1. Czy jest konieczne, aby uczeń szkoły występował z wnioskiem/podaniem o możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego? Czy taki zapis powinien znaleźć się w statucie szkoły? 2. Czy prawidłowym jest zapis w statucie szkoły, mówiący, że prace pisemne uczniów są udostępnianie do wglądu uczniom i rodzicom jedynie na terenie szkoły? 3. Czy można w ramach wprowadzonego w szkole systemu bezpieczeństwa zablokować uczniom możliwość wychodzenia z budynku szkoły w czasie lekcji oraz przerw? Jeśli np. klasa ma lekcje w godzinach 8:00 - 13:30, to przykładowo uprawnienia przydzielamy w godzinach 7:00-8:15 i 13:20-16:00. Pomiędzy godzinami 8:15, a 13:20 uczeń zbliżając kartę do czytnika nie wyjdzie ze szkoły. W tych godzinach może jedynie zostać wypuszczony przez pracownika szkoły. Jeśli tak, to czy taki zapis powinien znaleźć się w statucie szkoły? 4. Czy można wprowadzić zapis do statutu, mówiący o tym, że w przypadku udowodnienia samowolnego opuszczenia zajęć lekcyjnych przez ucznia, które nie jest związane z przyczynami zdrowotnymi lub rodzinnymi (tzw. "wagarowanie") nieobecność ta nie będzie mogła zostać usprawiedliwiona? Proszę o podanie podstaw prawnych.
Ad. 1
Zgodnie z art. 44m ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2019 r., poz. 1481, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć. Ze sformułowania, że uczeń „może przystąpić” do egzaminu poprawkowego wynika, że uczeń nie ma obowiązku do zdawania takiego egzaminu, czyli nie podchodzi do niego automatycznie. W związku z tym jeżeli uczeń chce przystąpić do egzaminu poprawkowego powinien w tej sprawie zgłosić się do dyrektora. W przypadku, gdy dyrektor nie zwraca się do ucznia z zapytaniem o zamiar podejścia do egzaminu poprawkowego (w celu ustalenia potrzeby jego organizacji), konieczność wyjścia z inicjatywą przez ucznia (czyli wymóg złożenia podania lub wniosku) powinna zostać zawarta w statucie – art. 44b ust. 10 UoSO, art. 98 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.
Ad. 2
Zgodnie z art. 44e ust. 4 i 7 UoSO sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom na zasadach określonych w statucie szkoły. MEN podkreśla, że uzyskanie sprawdzonej pracy pisemnej jest wyrazem spełnienia prawa ucznia i jego rodziców do bezpośredniego dostępu do informacji o postępach w nauce lub ich braku, wskazującej nad czym uczeń musi popracować, aby uzupełnić braki lub rozwinąć swoje umiejętności. Udostępnianie prac do wglądu tylko na terenie szkoły (np. w czasie organizowanych przez szkołę spotkań z rodzicami) nie spełnia warunku swobodnego dostępu rodziców ucznia do informacji o postępach i trudnościach w nauce ich dziecka. Szkoła powinna precyzyjnie określić sposób udostępniania prac pisemnych, wskazując np. przekazanie zainteresowanym oryginału/kopii pracy czy udostępnienie pracy do domu z prośbą o zwrot pracy podpisanej przez rodziców (Odpowiedź na interpelację nr 486 w sprawie wyjaśnienia zasad udostępniania prac uczniom i rodzicom z dnia 11 lutego 2016 r., http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=583335C1). W związku z tym podany zapis statutu jest nieprawidłowy.
Ad. 3
Do zadań dyrektora i nauczycieli należy zapewnienie uczniom opieki nad uczniami w czasie zajęć oraz przerw, co może polegać m.in. na uniemożliwieniu niepełnoletnim uczniom opuszczania budynku szkoły w sposób przedstawiony w pytaniu i zapisany w statucie - § 2, 13 i 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 3, poz. 69 ze zm.). Z kolei taki zapis statutu nie może pozbawiać pełnoletnich uczniów prawa wychodzenia z budynku szkoły, czyli każdego dorosłego ucznia pracownik szkoły musiałby wypuszczać podczas gdy uczniowie niepełnoletni mogliby skorzystać z takiej możliwości tylko w uzasadnionych przypadkach. Osoba dorosła ma prawo decydowania o sobie (art. 10 § 1 i art. 11 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. z 2019 r., poz. 1145), a ograniczenia tego prawa np. poprzez uniemożliwienia jej wyjścia ze szkoły nie przewiduje żaden przepis oświatowy.
Ad. 4
Na podstawie art. 99 ust. 1 PO statut szkoły powinien określać zasady usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym formy usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie. Jednocześnie akt PO, ani też UoSO nie przewidują, w jakich sytuacjach należy usprawiedliwić nieobecność ucznia na zajęciach, a w jakich nie. W związku z tym na podstawie art. 99 pkt 2 PO sytuacje takie może określać statut, z którego treści może wynikać, że samowolne opuszczenie zajęć lekcyjnych przez ucznia, które nie jest uzasadnione względami zdrowotnymi lub rodzinnymi lub innymi ważnymi przyczynami może stanowić nieobecność nieusprawiedliwioną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór regulaminu balu studniówkowego, który odbędzie się poza szkołą, w prywatnym lokalu oraz wzory oświadczeń uczestników z uwzględnieniem m.in. odpowiedzialności za zniszczenia powstałe podczas balu wynikające z winy ucznia, zakazie wnoszenia i picia alkoholu, zażywania narkotyków, palenia papierosów, odpowiedzialności za osobę towarzyszącą i inne potrzebne zapisy w regulaminie tego typu imprezy.
Proszę również o informacje dotyczące roli dyrektora szkoły w informowaniu służb porządkowych o balu: czy dyrektor może prosić komendanta o dodatkowy patrol policji na terenie prywatnego lokalu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Okazało się, że uczennica klasy II gimnazjum jest w ciąży. Na jakiej zasadzie będzie kontynuować naukę? Co będzie, gdy urodzi? Czy ma prawo do jakiegoś urlopu macierzyńskiego? Jak jest to rozliczane w szkole?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wyjątkową sytuacją, jaka jest w tym momencie, moje pytanie dotyczy organizacji rady pedagogicznej. Chciałbym przedstawić radzie pedagogicznej projekt arkusza organizacyjnego na przyszły rok szkolny, jak mogę to zrobić? Co możemy zrobić z funduszem świadczeń socjalnych, chodzi o to, że w regulaminie mamy składanie wniosków jeżeli staramy się o jakiekolwiek świadczenie, czy nie zmieniając regulaminu w tym okresie możemy od tego odstąpić i przyznać świadczenie na podstawie wniosków składanych w grudniu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje przepis, który zakazuje nauczycielom korzystać z tzw. "Wczasów pod Gruszą", oczywiście w ramach funduszu socjalnego. W placówce do tych świadczeń są uprawnieni tylko pracownicy administracji i obsługi, oraz emeryci i renciści. Czy może taki zapis dotyczyć nauczycieli? Proszę o odpowiedź i podstawy prawne.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zarządzenia/procedury dyrektora szkoły wymagają każdorazowego zwoływania zebrania rady pedagogicznej, czy można wprowadzać je bez konieczności zwoływania RP.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe