Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie mi kwestii urlopu wychowawczego. Nauczycielka korzystała od września 2016 do końca grudnia 2016r. z urlopu wychowawczego na dziecko do 6-go roku życia. Od stycznia wybiera zaległy urlop wypoczynkowy, który z tegorocznym urlopem za ferie zimowe zakończy się 22.02. W tym czasie jednak 12 dni przebywała na L-4. ; 1. Czy o te 12 dni zaległego urlopu musi wnioskować ponownie, czy można jej go automatycznie wydłużyć?; 2. Pracownica nie wie, czy nie będzie w dalszym ciągu korzystać z L-4, a potem zapowiada, że chce przebywać na urlopie wychowawczym przysługującym na dziecko z niepełnosprawnością (jednak nie zna dokładnej daty z uwagi na możliwość dalszego L-4). Chce dotrzymać miesięcznego terminu złożenia wniosku o ten urlop. Zapytuje, czy może złożyć pismo informujące o swoich planach, które byłoby deklaracją/wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego po wszystkich L-4 i przysługujących dniach wolnych (czy taka forma jest dopuszczalna?); 3. Kolejna rzecz – Co z przepisem w Art. 1867 § 1,że Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (czy dotyczy to także nauczycieli, bo w KN tego nie wyczytałam), a byłoby to dość skomplikowane. Nauczycielka odeszła na poprzedni urlop z 18/18 etatu jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – w projekcie organizacyjnym na r. szk. 2016/2017 miała planowane także 5/20 logopedii. Teraz chciałaby pracować tylko jako logopeda, a tych godzin nie nazbiera się na pół etatu, a trudno żebym dzieliła edukację wczesnoszkolną. Czy mogę odmówić?; 4. Czy mogę wypowiedzieć tej Pani umowę (jest zatrudniona na podstawie mianowania) – od września będą zmiany organizacyjnych powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole?
1. Część urlopu niewykorzystaną z powodu zwolnienia lekarskiego należy przesunąć na inny termin, ustalony z nauczycielką, ponieważ sam powrót do pracy nie skutkuje automatycznym dalszym wykorzystywaniem dalszej części przerwanego urlopu (art. 165 pkt 1 KP, art. 66 ust. 1 KN).
2. We wniosku o urlop wychowawczy nauczycielka ma obowiązek wskazania konkretnego terminu rozpoczęcia urlopu wychowawczego, z co najmniej 21-dniowym wyprzedzeniem (art. 186 § 7 KP), a w placówce samorządowej – miesiąc przed rozpoczęciem urlopu (art. 67a ust. 2 KN). Zgłoszenie zamiaru skorzystania z urlopu po zakończeniu bliżej nieokreślonych co do trwania zwolnień lekarskich nie stanowi prawidłowo złożonego wniosku urlopowego.
3. Przepis art. 1867 KP ma zastosowanie nauczycieli przez odesłanie z art. 91c ust. 1 KN. Pracodawca nie może negatywnie rozpatrzyć wniosku w sytuacji, gdy nie posiada godzin na określonym stanowisku, co do którego widzi możliwość ich realizowania w niepełnym wymiarze etatu. Dlatego kontynuacja pracy na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej nie zwalnia z obowiązku obniżenia wymiaru zatrudnienia na wniosek pracownika (art. 1867 zd. 2 KP).
4. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego (prawidłowego) wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu, także z przyczyn organizacyjnych (art. 1868 § 1 pkt 1 KP, wyrok SN z dnia 31 maja 2001 r. I PKN 428/00, OSNP 2003/7/178). Wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2017 r. można natomiast doręczyć zanim nauczycielka złoży wniosek urlopowy ze wskazaniem w nim daty początkowej urlopu. Urlop wówczas może zostać udzielony jedynie do dnia zakończenia zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi przedszkola będącemu na urlopie zdrowotnym od 1.01.2019 r. do 31.12.2019 r. należy się urlop wypoczynkowy za 2019 r.? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłem księdza na zastępstwo od 03.12.2018 r. do 21.06.2019 r.
Od 01.09.2019 r. zostanie zatrudniony ponownie i rozpocznie staż na nauczyciela kontraktowego. Czy muszę mu wypłacić dodatek "na start" tj. 1000 zł?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jak powinna brzmieć treść uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę z nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przyczyna wypowiedzenia: zmniejszenie liczby oddziałów w gimnazjum i brak godzin dydaktycznych możliwych do realizacji, zgodnych z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami?; 2. W szkole zmniejszyła się liczba oddziałów, a tym samym liczba godzin zajęć j. polskiego, do którego nauczyciel posiada kwalifikacje. Jednak w projekcie organizacyjnym na kolejny rok szkolny dyrektor uwzględnił zajęcia świetlicy, jako godziny ponadwymiarowe dla innych nauczycieli. Czy w takiej sytuacji dyrektor może zwolnić nauczyciela mianowanego, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, czy też powinien zaplanować dla takiego nauczyciela przynajmniej 1/2 etatu, które realizowałby jako wychowawca świetlicy?; 3.Czy brak zawiadomienia przez dyrektora szkoły organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi pracy uniemożliwia zwolnienie takiego nauczyciela? W szkole do związków zawodowych należy tylko 7 nauczycieli. Czy w takiej sytuacji, gdy organizacja liczy poniżej 10 członków dyrektor ma obowiązek powiadomienia zakładowej organizacji związkowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozwiązać problem nauczyciela, który pracuje w kilku szkołach na 16/18, 4/18 i u nas 6/18 odnośnie wniosku o świadczenie świąteczną, wiem, że n-l złożył taki wniosek we wszystkich szkołach? Czy w każdej powinien dostać całą wartość w zależności od dochodu? To trochę nie fair w stosunku do innych nauczycieli, co zrobić w takiej sytuacji, a może wprowadzić jakiś zapis do regulaminu ZFŚS?
- Moja nauczycielka ma 22-letni staż pracy. Zgłosiła się z prośbą o zaliczenie do stażu pracy okresu jednolitych 5-cio letnich studiów magisterskich. Czy okres ten mogę jej zaliczyć do lat pracy i czy w związku z tym wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe