Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przegląd dokumentacji nauczyciela w zakresie realizacji godzin z art. 42 ust.2 pkt 2 wykazał, że nauczyciel odnotowywał obecność na zajęciach uczniowi, który był nieobecny w szkole kilka dni. Nauczyciel nie umiał tego wytłumaczyć, stąd pojawiła się uzasadniona wątpliwość dyrektora dotycząca samego faktu realizacji tych zajęć. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor szkoły? Proszę o wykładnię prawną.
W opisanej sytuacji dyrektor powinien odpowiedzieć na pytanie: czy nauczyciel uchyla się od wykonywania obowiązków określonych ustawą i problem się powtarza, czy zdarzyło się to po raz pierwszy, a nauczyciel był do dyspozycji szkoły (w pracy). Ponieważ prawo nie reguluje szczegółów dotyczących art.42 KN, dyrektor podejmuje decyzję, jakie rozwiązania zastosuje. Incydent jednorazowy nie upoważnia do wyciągania poważnych konsekwencji wobec nauczyciela. Wg mnie należy zlecić odpracowanie zajęć. Można też rozważyć wprowadzenie odpowiedniej procedury. Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy rodzic dziecka – uchodźcy z Ukrainy może zrezygnować z 6 godzin dodatkowych języka polskiego, a wyrazić zgodę na realizację 2 godzin tygodniowo? Czy na rok szkolny 2023/2024 należy zaplanować w arkuszu organizacyjnym 6 godzin dodatkowych języka polskiego, jeśli rodzic wyraził zgodę na 2 godziny, a rozporządzenie z sierpnia 2022 r. mówi tylko o roku szkolnym 2022/2023? Proszę podać podstawę prawną.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może przeprowadzić niezapowiedzianą obserwację kontrolną? Jakie rozporządzenie lub ustawa to normuje? Czy w przypadku skarg rodziców na pracę nauczyciela można to zastosować?
Czy w procedurze obserwacji zajęć nauczyciela informacja o tym, że może być przeprowadzona taka obserwacja, wystarczy jako dokument? Szczególnie, gdy nauczyciel traktuje kontrolne obserwacje jako nagonkę.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy możliwe byłoby opracowanie wzoru sprawozdania z nadzoru pedagogicznego dla dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami dyrektor szkoły przedstawia tylko raz w terminie do 31 sierpnia wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego? Czyli nie ma obowiązku przedstawiania sprawozdania z realizacji nadzoru pedagogicznego po I okresie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jaką dokumentację winno mieć przedszkole gdy pomoc psychologiczno- pedagogiczną sprawuje poradnia psychologiczno- pedagogiczna? Chodzi o wczesne wspomaganie, rewalidację. Jakie dokumenty sporządza dyrektor przedszkola?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe