Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przy szkole jest oddział przedszkolny dla dzieci sześcioletnich (zdeklarowanych 14 dzieci). Rodzice zwrócili się z prośbą do wójta o utworzenie oddziału dla dzieci pięcioletnich. Czy wójt może nakazać przyjęcie 5-latków do grupy 6-latków? Proszę o podstawę prawną.
Ponieważ organ prowadzący odpowiada za działalność i za finansowanie działalności oddziału przedszkolnego, może wymagać przyjęcia dzieci 5-letnich (art. 5 ust. 7 UoSO). Od zapewnionych przez ten organ środków zależy, czy zostanie utworzony nowy oddział dla 5-latków, czy oddział łączony dla 5- i 6-latków, który może wymagać zmiany statutu w zakresie organizacji (art. 60 ust. 1 pkt 4 UoSO) oraz sporządzenia i zastwierdzenia aneksu do arkusz organizacji przedszkola (§ 8 załącznika nr 1 do rozporządzenia MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nazwa naszej placówki to Internat Międzyszkolny, jednak od 2003 roku decyzją uchwały Powiatu jesteśmy samodzielna placówką. Jakie muszą być podjęte czynności, aby zmienić nazwę z Internatu Międzyszkolnego na nazwę Bursa Międzyszkolna, ponieważ w rzeczywistości jesteśmy bursą?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący przeprowadził w mojej szkole kontrolę doraźną na początku marca. Do tej pory nie mam protokołu z kontroli. Czy jest jakiś ustawowy termin przekazania protokołu z kontroli? Jaki jest ustawowy termin wniesienia uwag do protokołu? Proszę o podanie podstawy prawnej. Proszę o wyjaśnienie kwestii udostępniania pracownikom Organu Prowadzącego dokumentacji szkolnej. Czy mogą przeglądać dzienniki lekcyjne, teczki akt osobowych oraz opinie i orzeczenia uczniów z poradni psychologiczno-pedagogicznej, co więcej proszą o kserokopię w.w dokumentacji, potwierdzonej za zgodność z oryginałem i zabierają te dokumenty do gminy. Jak ta sprawa wygląda w świetle prawa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Grupa przedszkolna mieszana składa się z 10 sześciolatków i 15 pięciolatków. Jak ustalić pensum nauczycielce: 22 godziny z rocznego przygotowania przedszkolnego czy 25 jako grupa przedszkolna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje podstawa prawna (jeśli tak to proszę o podanie), zgodnie z którą można przedłużyć kadencję dyrektorowi szkoły samorządowej? Jeśli nie, to jakie są inne możliwości, za wyjątkiem konkursu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dopuszczenie do użytku w szkole programu nauczania do nauki zawodu. Na pisemny wniosek nauczycieli ,,zawodowców,, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących dopuścił (od roku 2012/2013 ) do użytku program nauczania do nauki w zawodzie technik budownictwa. Jest to program opracowany przez KOWEZIU. Wniosek zawierał uzasadnienie wyboru wraz z pozytywną opinię wnioskodawców. Dyrektor dopuścił do użytku ten program podobnie jak kolejne programy bo uczymy w 7 zawodach i od 2012 roku korzystamy z programów opracowanych przez KOWEZIU lub WKiŁ. Programy te znajdują się w szkolnym zestawie programów nauczania. Czy raz dopuszczony do użytku program należy traktować jako obowiązujący kolejne roczniki rozpoczynające kształcenie w tym zawodzie, jeśli nie ma wniosku o zmianę programu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe