Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy prawa do urlopu wypoczynkowego. Pracownik w marcu złożył wypowiedzenie w związku z odejściem na emeryturę od 08.07.2014 r.. Ile przysługuje mu urlopu wypoczynkowego? 26 dni czy proporcjonalnie?
Zgodnie z kodeksem pracy (art. 1551 § 1), w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Co do zasady więc, pracownik w dniu 1 stycznia nabył prawo do pełnego urlopu (26 dni) i do dnia złożenia wypowiedzenia mógł wykorzystać go w całości. Jeżeli tego nie zrobił, a złożył wypowiedzenie, to pracodawca wiedząc o tym, że umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie danego roku kalendarzowego, udziela urlopu w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, w tym przypadku za 7 miesięcy (niepełny miesiąc pracy zaokrągla się w górę). Nie ma znaczenia przy tym, czy pracownik będzie jeszcze pracować u innego pracodawcy, czy też przejdzie na emeryturę. Istotne jest tutaj rozwiązanie stosunku pracy.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 20 sierpnia 1997 r. (III ZP 26/97).
Ponadto w okresie wypowiedzenia pracodawca może skierować pracownika na urlop wypoczynkowy obliczony w powyższy sposób. Dzięki temu pracodawca nie będzie musiał wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Art. 1671 kodeksu pracy:
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację dotyczącą okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony przez nauczyciela publicznego przedszkola. Kiedy nauczyciel może złożyć wypowiedzenie i jaki jest okres wypowiedzenia? Czy może złożyć w każdej chwili i w ciągu roku szkolnego należy z nim wtedy rozwiązać umowę? Czy obowiązuje go termin 31 maja, czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony od 01.01.2019 r. do dnia 03.06.2019 r. łączyła urlop rodzicielski z pracą w wymiarze ½ etatu, od 04.06.2019 r. rozpoczęła pracę w pełnym wymiarze godzin(etat). W okresie od 04.08.2019 r. do 18.08.2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Zakładając, że do końca 2019 r. będzie pracowała na całym etacie czy będzie jej przysługiwała „13” za 2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z niżem demograficznym brakuje mi godzin do etatu dla nauczycieli. Chcę ograniczyć etat nauczyciela opiekuna świetlicy i część jego godzin przydzielić nauczycielom z długim stażem, przedmiotowcom, którym i tak trochę zabraknie do pełnego etatu. Obawiam się, że ci przedmiotowcy zarzucą mi, że powinnam całkowicie zwolnić opiekuna świetlicy, bo jest najmłodszy i najpóźniej zatrudniony. Czy mogą mieć rację? Ten młody człowiek jest zatrudniony na etacie opiekuna świetlicy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w internacie działającym przy szkole ponadgimnazjalnej może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca, która ukończyła:
1. studia mgr na kierunku: pedagogika w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej specjalność nauczycielska,; 2. studia mgr na kierunku wychowanie techniczne, świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego do pracy opiekuńczo-wychowawczej (270-godzinny kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W wyniku pewnych błędów nagroda jubileuszowa dla nauczyciela za 25 lat pracy, która powinna być wypłacona 31.08.2012r. została wypłacona 15.09.2015r. Po przedstawieniu wszystkich świadectw pracy w dn.18.10.2016r powinna być wypłacona nagroda za 30 lat pracy. Czy mogę wystąpić o wypłatę w całości czy zachowany będzie termin pomiędzy wypłatami nagród. Poproszę o podanie podstawy prawnej.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe