Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W wyniku pewnych błędów nagroda jubileuszowa dla nauczyciela za 25 lat pracy, która powinna być wypłacona 31.08.2012r. została wypłacona 15.09.2015r. Po przedstawieniu wszystkich świadectw pracy w dn.18.10.2016r powinna być wypłacona nagroda za 30 lat pracy. Czy mogę wystąpić o wypłatę w całości czy zachowany będzie termin pomiędzy wypłatami nagród. Poproszę o podanie podstawy prawnej.
W przedstawionej sytuacji nauczyciel nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy w pełnej wysokości.
Podstawą będą tu przepisy Rozporządzenia MENiS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i inyych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania:
§ 5. 1. Jeżeli na mocy odrębnych przepisów do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych zaliczone zostaną okresy dotychczas niepodlegające zaliczeniu i w dniu wejścia w życie tych przepisów nauczyciel uzyska prawo do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę - najwyższą.
2. Nauczycielowi posiadającemu w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 1, okres pracy dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, któremu w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
3. Przepisy ust. 1 i 2 mają odpowiednio zastosowanie w przypadku, gdy w dniu, w którym nauczyciel udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia, oraz w przypadku, gdy nauczyciel prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
Między wypłatą nagrody za 25 lat a nabyciem prawa do nagrody za 30 lat minie więcej niż 12 miesięcy, więc nie wypłaca się różnicy między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody nizszej, lecz nagrodę w pełnej wysokości.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co należy brać pod uwagę w przypadku konieczności zwolnienia nauczyciela? Jakie kryteria przyjąć? Czym się kierować? Zwolnienie nauczyciela to bardzo trudna decyzja dyrektora.
- Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ nie posiadał pół etatu zgodnie z kwalifikacjami do nauczania danego przedmiotu. Obecnie ma pełne kwalifikacje. Czy w takim razie można zatrudnić go przez mianowanie? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający następujące wykształcenie: 1. Dyplom ukończenia studiów licencjackich: "... na kierunku: pedagogika, specjalność pedagogika opiekuńczo-wychowawcza" oraz studia podyplomowe: "Diagnoza i terapia pedagogiczna", "Oligofrenopedagogika" posiada odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w świetle rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji, z sierpnia 2017 r.
- Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy kierowcy autobusu szkolnego. Kierowca pracuje np. od 6.15 do 17.00 czas jego pracy 10,45 godzin, godzin jazdy 8,15. Czy 2,15 to nadgodziny? Jaka przerwa przy takim czasie pracy się nazleży? Czy te 2,5 godziny mogę zliczać i oddać w dni wolne np. przerwy świateczne, ferie letnie i zimowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy został zatrudniony na czas określony od 01.09.2016r. do 31.08.2017r. Złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia. Czy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe