Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Świadectwo pracy z 2000 roku. Nauczyciel zwrócił się z prośbą o wydanie duplikatu świadectwa pracy za okres trzech miesięcy 2000 roku. Świadectwo sporządzone zostało wówczas na druku samokopiującym, z których jeden miał napisane wzdłuż marginesu oryginał, drugi - kopia. Od tamtej pory szkoła zmieniła nazwę (nadano jej imię i "rozszerzono" o oddziały integracyjne) i dyrektora. Jak w takiej sytuacji sporządzić pracownikowi duplikat (druku samokopiującego)?
Na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 2292 ze zm.) w uzasadnionych przypadkach pracodawca wydaje pracownikowi odpis świadectwa pracy. Jednocześnie w rozporządzeniu nie ma wytycznych co do sposobu sporządzenia duplikatu. Należy przyjąć, że powinien on odzwierciedlać treść pierwotnego świadectwa pracy. W szczególności można więc przepisać treść świadectwa pracy z ówczesną nazwą szkoły i np. wykonać wydruk komputerowy oraz należy w miejscu podpisu pracodawcy podać imię i nazwisko oraz stanowisko dyrektora z 2000 r. Dodatkowo należy na duplikacie zamieścić adnotację, że jest to odpis, podać datę jego sporządzenia i osobę która go wykonała z aktualną pieczątką pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wicedyrektor, który we wrześniu 2021 r. nabył prawa emerytalne, chce przejść na emeryturę w kwietniu 2022 r., ale nadal pracować. Czy mogę z nim podpisać umowę na czas nieokreślony, czy tylko do końca zajęć dydaktycznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ponowne zatrudnienie pracownika. Pracownik, z którym stosunek pracy ustał w marcu 2018 r. zostanie ponownie zatrudniony w kwietniu 2019 r. Czy w tej sytuacji należy "przywrócić" i kontynuować prowadzenie jego teczki osobowej akt (mimo, iż w momencie zakończenia stosunku pracy z obowiązujących wówczas przepisów wynikał obowiązek archiwizowania akt przez okres 50 lat, a od 01.01.2019 okres ten wynosi 10 lat) i CAŁOŚĆ dokumentacji po ustaniu stosunku pracy i upływie 10 lat przekazać pracownikowi (jeśli zechce odebrać swoje dokumenty pracownicze i akta)? Czy w takim przypadku należy założyć nową teczkę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona była w szkole na zastępstwo od 1.09.2019 r. do 27.02.2020 r. Czy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie za okres od 1.01. do 27.02.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na jednej umowie o pracy na stanowisku nauczyciela zajęć rewalidacyjnych w oddziale gimnazjalnym w wymiarze 10/18 oraz w przedszkolu jako nauczyciel wspomagający w wymiarze 12,5/25 etat uśredniony 21/21. Od 1 stycznia 2018 wszedł przepis, który mówi, że ta nauczycielka będzie mieć urlop jako nauczyciel placówki nieferyjnej w wymiarze 35 dni rocznie. Czy ta nauczycielka ten urlop wykorzystuje tylko w dni, w których jest w przedszkolu, czy ze względu na jej pełen etat może wykorzystywać urlop także w dni kiedy nie jest w przedszkolu, a w gimnazjum? Np. w przedszkolu pracuje w poniedziałki, wtorki i środy, a gimnazjum w czwartki i piątki, a wypełnia wniosek urlopowy na czwartek i piątek - czy dyrektor może udzielić takiego urlopu w tych dniach ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracownika, który jest zatrudniony w placówce od 01.01.2017 r. na stanowisku pomoc administracyjna. Jest to osoba bardzo kompetentna, doskonale znająca i realizująca swoje obowiązki. W placówce ogłoszono konkurs na stanowisko urzędnicze i ta pracownica przystąpiła do tego konkursu. Konkurs wygrała i teraz powstaje pytanie czy koniecznie powinna przechodzić służbę przygotowawczą czy może dyrektor zwolnić pracownika z tej służby zgodnie z art 19 U 5 ustawy o pracownikach samorządowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe