Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi, brak godzin w związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum, czyli art. 225. Nauczycielka od 14 kwietnia do 5 maja przebywa na zwolnieniu; dzisiaj do szkoły trafiła kopia zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą na 24 dniowy turnus począwszy od 5 maja. Nauczycielka wie, że nie ma dla niej godzin - przysłała pismo z prośbą o urlop bezpłatny od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020, w którym pisze, że wie, że nie ma jej w arkuszu. Gdzie skierować korespondencję dotyczącą przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny: na adres domowy - podany w dokumentach, (nauczyciel nie odbierze, bo przebywa w sanatorium do 29 maja i będzie tłumaczył, że nikogo nie było w domu), czy adres ośrodka, który jest wskazany w zawiadomieniu (oficjalny dokument potwierdzający czasowy pobyt na leczeniu uzdrowiskowym)? Jak w takiej sytuacji skutecznie doręczyć pismo? A może wysłać na oba adresy?
Z pytania nie wynika, czy adres ośrodka został wskazany w czasie pobytu nauczyciela także jako adres do doręczeń. Dlatego pismo najlepiej wysłać na obydwa adresy, a zostanie doręczone w momencie, w którym zostanie podjęte po raz pierwszy – art. 61 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm.). Ponadto jeśli pod żadnym adresem nauczyciel nie odbierze pisma, będzie ono uznawane za skutecznie doręczone w ostatnim dniu drugiego awiza (wyrok Sądu Najwyższego z 14 czerwca 2017 r., II PK 178/16).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie otrzymał wypowiedzenie warunków umowy o pracę w związku z ograniczeniem etatu (zmniejszenie etatu). Czy w związku z tym ograniczenie etatu automatycznie skutkuje przekształceniem umowy z mianowania na umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor przebywa na zwolnieniu L4 od 20 grudnia 2014r. Dnia 31 marca 2015r. złożył wypowiedzenie z pełnienia funkcji wicedyrektora (powierzenie było do 31 sierpnia 2015r.). W związku z wypowiedzeniem od dnia 1 lipca 2015r. przestanie pełnić funkcję wicedyrektora. Czy istnieje możliwość ograniczenia etatu od 1 września 2015r. pomimo, iż przebywa na zwolnieniu L4 oraz,że w momencie tworzenia arkusza organizacyjnego piastuje jeszcze funkcję wicedyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Objęłam placówkę (szkoła podstawowa). Uzupełniłam i poprawiłam napotkane nieprawidłowości, ale mam problem z umowami o pracę pani zatrudnionej jako nauczyciel bibliotekarz na 1/2 etatu. Później wypowiedziano jej warunki zatrudnienia "w części dotyczącej warunków pracy" !? i zatrudniono jako nauczyciela języka polskiego na 16/18 dopisując "pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie" czyli zostało 1/2 biblioteki (2006 rok). Po drodze zniknęło gdzieś 5 godzin biblioteki i część godzin polskiego. Pani ma obecnie 10 godz. biblioteki, 6 godz. polskiego, godz. wychowaczą i zespół wyrównawczy co wg poprzedniego arkusza daje jej 18 godzin - etat !?. Jak to poprawić?
Moim zdaniem jej etat powinien wynosić 22 godz (1/3 biblioteka + 2/3 dydaktyka). A może powinnam wypowiedzieć obecne warunki pracy i zatrudnić tylko jako nauczyciel polonista. Czy w takim wypadku można jej uzupełnić etat godzinami biblioteki? To mała szkoła wiejska i mamy tylko te 10 godzin biblioteki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie (ponowne) nauczyciela mianowanego po przejściu na emeryturę. Czy dyrektor może zatrudnić od 1 września nauczyciela mianowanego (który z dniem 29 sierpnia chce przejść na emeryturę), na czas określony do końca roku szkolnego (a nie zajęć dydaktycznych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć godziny nauczyciela pracującego w świetlicy? Nauczyciel prowadzi zajęcia świetlicowe trwające 45'. Czy zlicza je z całego tygodnia dodając po 45'? Czy 45' traktuje się jak godzinę pracy, czyli podaje w rozliczeniu 1 godzina, a nie 45'?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe