Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytania: 1. Czy na umowie podpisanej między przedszkolem niepublicznym z rodzicem/rodzicami powinny być podpisy obojga rodziców? Czy podpis jednego rodzica jest wystarczający? Najczęściej jeden rodzic przychodzi zapisać dziecko, drugi jest w pracy, czasem w innym mieście.; 2. Czy organ prowadzący przedszkole niepubliczne, który jednocześnie jest i sprawuje funkcję dyrektora przedszkola może mieć wypłacaną pensję z dotacji oświatowej? Jeśli tak, to opodatkowaną? Jeżeli organem prowadzącym jest spółka, osoba prawna, to czy może pobierać wynagrodzenie z dotacji?
W ramach przysługującej władzy rodzicielskiej każde z rodziów może samodzielnie podpisać umowę z organem prowadzącym niepubliczne przedszkole (art. 98 § 1 z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. z 2015 r., poz. 2082).
Tylko soba fizyczna prowadząca niepubliczną jednostkę oświatową, jednocześnie pełniąca funkcję dyrektora, może pobierać wynagrodzenie z dotacji (art. 90 ust. 3d pkt 1 lit. a) UoSO). Od wynagrodzenia osoby prowadzącej, będącej właścicielem placówki niepublicznej, powinny być odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS na zasadach obowiązujących przedsiębiorców (art. 8 w ust. 6 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), bez obowiązku dodatkowego odprowadzania składek i zaliczek od wynagrodzenia wypłaconego w związku z zajmowaniem stanowiska kierowniczego dyrektora.
Osoba prowadząca będąca osobą prawną nie jest uprawniona do pobierania z dotacji wynagrodzenia z tytułu prowadzenia niepublicznego przedszkola, co wprost wynika z art. 90 ust. 3d pkt 1 lit. a) UoSO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor gimnazjum może delegować w czasie zajęć dydaktycznych nauczyciela do pracy w zespole egzaminacyjnym podczas matur w szkole ponadgimnazjalnej, a jeśli tak to na podstawie jakich przepisów prawnych? I czy również może prosić na czas egzaminu gimnazjalnego nauczyciela ze szkoły ponadgimnazjalnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń zsz, który porzucił pracę jako pracownik młodociany i otrzymał świadectwo pracy powinien zostać skreślony z listy uczniów szkoły.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w zakładach poprawczych stosuje się Art.30 ust.6 i 6a ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela skoro prowadzone są przez Ministra Sprawiedliwości?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Interesuje mnie podstawa prawna organizowania zajęć gimnastyki korekcyjnej w gimnazjum. Jakie godziny mogą być przeznaczone na te zajęcia? Na jakiej podstawie można kwalifikować uczniów na takie zajęcia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakiej podstawie prawnej użyć w uchwale RP o dostosowaniu warunków i form przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe