Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urlop macierzyński. Na jakich warunkach należy się nauczycielce urlop macierzyński w przypadku utraty ciąży?
Zgodnie z art. 180 (1) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2019, poz. 1040), w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
Aby kobieta skorzystała z urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 tygodni z uwagi na martwy poród obligatoryjnie musi zostać sporządzony akt urodzenia i zgonu dziecka. Jeśli poronienie było tak wczesne, że nie mógł zostać sporządzony akt urodzenia i zgonu, do których potrzebne jest określenie płci dziecka, przysługuje wyłącznie prawo do korzystania ze świadczeń w razie choroby, tj. L4 i wynagrodzenia chorobowego, a po wyczerpaniu 33 dni wypłaty tegoż wynagrodzenia, zasiłku chorobowego. Należy pamiętać, że nawet w przypadku wczesnego poronienia istnieje możliwość ustalenia płci dziecka, poprzez zebranie złuszczonych komórek z macicy oraz utworzenie z nich bloku parafinowego, na podstawie którego ustalana jest płeć dziecka. W takim wypadku przysługują wszystkie uprawnienia opisane w niniejszej odpowiedzi w zakresie prawa do urlopu macierzyńskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie przez ostatnie dwa lata szkolne wyrażał zgodę na ograniczenie wymiaru etatu (10/18 i 14/18). W maju 2019 r. została mu wypowiedziana umowa (art. 20 ust. 1 KN) z prawem do 6-miesięcznej odprawy. Jaka jest podstawa do obliczenia wymiaru odprawy? Wynagrodzenie z pełnego etatu nauczyciela czy po jego ograniczeniu czyli 14/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dniem 31 marca 2017 roku rozwiązuje ze mną umowę o pracę w związku z przejściem wcześniejszą emeryturę (do 31 XII 2008 roku nabyła te prawa. Od 3 kwietnia 2017 do końca roku szkolnego (do 30 czerwca 2017) będę chciała zatrudnić ją na niepełny etat . Uczy w klasie III szkoły podstawowej i chciałabym aby poprowadziła klasę do końca. Moje pytanie dotyczy jej urlopu. Czy mam jej wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jeżeli tak to w jakim wymiarze oraz kiedy mam to zrobić.
- Urlop wychowawczy. Nauczycielka przebywa na urlopach związanych z macierzyństwem w terminach: macierzyński 16.02.2018-04.06.2018 + rodzicielski: 05.06.2018-14.01.2019. Po w/w urlopach wykorzysta urlop uzupełniający (56 dni za 2018 r.): 15.01.2019-11.03.2019. Czy Dyrektor szkoły może udzielić nauczycielce urlopu wychowawczego w terminie od 12.03.2019 do końca zajęć dydaktycznych (21.06.2019)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry! Mam pewne wątpliwości, czy w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej pensum nauczyciela, który uczy w zerówce pięciolatków wynosi 22 godz. tak samo jak w zerówce sześciolatków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W konkursie na dyrektora szkoły publicznej mowa jest o wymaganiu ukończył studia wyższe lub studia podyplomowe z zakresu
zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia
nauczycieli. W roku 2015 minister edukacji narodowej zatwierdziła plan takowego kursu, który musi trwać minimum 210 godzin i co najmniej 9 miesięcy. Pytanie brzmi: co w przypadku gdy kandydat na dyrektora szkoły publicznej stający do konkursu ma ukończony kilkutygodniowy kurs przyśpieszony niezgodny z obecnie obowiązującym ramowym planem i programem kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą, a co za tym idzie niezgodnym z rozporządzeniem o wymaganiach na stanowisko dyrektora. Czy wprowadzone rozporządzenie oraz zatwierdzony plan jakoby unieważniło poprzednie kursy? A obecnie kandydat musi mieć studia podyplomowe lub kurs zgodny z nowym rozporządzeniem??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe