Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W czasie ferii zimowych w technikach jest przeprowadzany egzamin praktyczny z kwalifikacji,również w odległym od szkoły ośrodku egzaminacyjnym.Nauczyciel jest członkiem bądź przewodniczącym zespołu egzaminującego. Czy należy mu zapłacić za wypracowane godziny? Czy można mu nie potrącać z wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe ustaliwszy, ile godzin przepracuje na takich egzaminach? Nadmieniam,że nauczyciel ma zajęcia w ostatnich klasach technikum i nie wypracuje pensum do końca roku szkolnego.
Na podstawie art. 42 ust. 2b pkt. 2 Karty Nauczyciela, w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio: egzaminu ósmoklasisty, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części ustnej.
Praca nauczyciela w trakcie ferii zimowych, czyli w okresie jego urlopu wypoczynkowego, jest dopuszczalna w przypadkach określonych w art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela, tj. w celu wykonywania niej wymienionych czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Dodatkowo, zgodnie z art. 9c ust. 11 ustawy o systemie oświaty, nauczyciele biorący udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie wykonują czynności związane z przeprowadzaniem tych egzaminów w ramach czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, oraz ustalonego wynagrodzenia, z zastrzeżeniem ust. 12 dotyczącego czynności związanych z przeprowadzaniem części ustnej egzaminu maturalnego – w przypadku wykonywania tych czynności w wymiarze przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela, nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe na zasadach określonych w art. 35 ust. 3 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nie mamy nauczyciela do zajęć doradztwa zawodowego w klasie siódmej. Czy może uczyć pedagog lub psycholog?
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 171 dni ciągłego zwolnienia. L4 zakończył w piątek 22. kwietnia 2016 roku a od poniedziałku 25 kwietnia zaczął przebywać na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu (bez przeprowadzenia badań kontrolnych) od razu udał się na kolejne zwolnienie L4. Jak liczyć 182 dni zwolnienia w takim przypadku? Czy musi być zachowana ciągłość 182 dni i te dwa dni przerwy w weekend przed urlopem powodują, że teraz znów będzie mógł "chorować" 182 dni po rocznym urlopie? Zaznaczam, że każde zwolnienie i zaświadczenie o urlop był wystawiony przez tego samego specjalistę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kierownik administracyjno - gospodarczy, po długiej chorobie i świadczeniu rehabilitacyjnym otrzymał rentę z dniem 30 stycznia. Nie dostarczył jednak od razu decyzji do szkoły lecz poprosił o zaległy urlop wypoczynkowy z dniem 31 stycznia. Otrzymał więc wynagrodzenie. Otrzymał także pieniądze z tytułu renty. Poproszony o zwrot nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, odmawia, żądając ode mnie podania podstawy prawnej. Abstrahując od kwestii przyzwoitości, jaką podstawę prawną żądania zwrotu pieniędzy mogę mu podać? Czy powinien był, prosząc o urlop, przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy? W tej kwestii różne są opinie - co Państwo twierdzą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na część etatu w placówkach nieferyjnych (międzyszkolny ośrodek sportowy) – jest to ich dodatkowe zatrudnienie (posiadają umowy na czas nieokreślony w szkole, która jest ich podstawowym miejscem pracy) – stosujemy przepisy o limicie zawieranych umów na czas określony? Nauczyciele zatrudniani są na okres roku szkolnego (od września do sierpnia) zgodnie z arkuszem organizacyjnym na dany rok szkolny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka ulga podatkowa przysługuje w ramach funduszu socjalnego dla pracowników czynnych i dla emerytowanych pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe