Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób dyrektor powinien ustosunkować się do sytuacji, w której poprzedni dyrektor, sporządzając projekt organizacyjny, przydzielił godziny logopedii nauczycielce j. polskiego, która nie dostarczyła dyplomu ukończenia studiów podyplomowych z logopedii? W obecnym roku szkolnym realizuje już te godziny i nadal nie dostarczyła dyplomu ukończenia. Jakie kroki może podjąć obecny dyrektor, jeśli nie otrzyma dyplomu? Czy nauczyciel może realizować te godziny, jeśli teraz podejmie studia podyplomowe z logopedii?
Obecny dyrektor miał obowiązek zweryfikowania kwalifikacji nauczycielki przed powierzeniem zajęć, ponieważ arkusz organizacji szkoły nie stanowi czynności z zakresu prawa pracy w zakresie przydzielania godzin nauczycielom (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Nauczycielkę należy wezwać do pilnego przedłożenia dokumentacji wykazującej kwalifikacje do prowadzenia zajęć z logopedii. Jeśli się okaże, że ich nie posiada – stosunek pracy wygasa w części etatu obejmującej zajęcia prowadzone bez kwalifikacji, co dyrektor stwierdza na piśmie, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 KN; w razie realizowania zajęć logopedycznych w ramach godzin ponadwymiarowych należy je odebrać (art. 7 ust. 1 KN).
Jeśli okaże się, że podjęte przez dyrektora działania zmierzające do zatrudnienia wykwalifikowanego nauczyciela nie dadzą rezultatu (a więc nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela z kwalifikacjami logopedy), to dyrektor może wystąpić do kuratora oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczycielki bez pełnych kwalifikacji, zwłaszcza gdy jest w trakcie studiów podyplomowych (art. 10 ust. 7 i 9 KN). Należy spodziewać się, że kurator oświaty nie wyrazi zgody na zatrudnienie bez pełnych kwalifikacji nauczyciela ze wsteczną datą sprzed wniosku dyrektora, stąd obecne zatrudnienie bez tej zgody skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy w części etatu dotyczącej zadań logopedy (lub odebraniem godzin ponadwymiarowych), oraz należy liczyć się z tym, że kurator oświaty może takiej zgody nie udzielić, gdy dana osoba nawet jeszcze nie rozpoczęła studiów podyplomowych.
Obecnie nauczycielka tych zajęć nie może prowadzić do czasu wykazania lub uzyskania kwalifikacji albo na podstawie zgody kuratora oświaty, z której będzie wynikało, od kiedy do kiedy nauczycielkę można zatrudnić na stanowisku logopedy bez pełnych kwalifikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wójt ogłosił konkurs 10 maja 2013 roku natomiast odwołał go 21 maja 2013, podając banalne powody. Czy postąpił zgodnie z prawem oświatowym? Całość do wglądu na stronie www.rzeczniow.pl w zakładce wiadomości.
- Jestem dyrektorem w szkole podstawowej. W momencie startowania do konkursu byłam zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin (11 h). Po objęciu funkcji dyrektora mam cały etat. Czy po zakończeniu kadencji dyrektora, chcąc wrócić na stanowisko nauczyciela, powinnam w arkuszu uwzględnić dla siebie 11 h, czy mogę przewidzieć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co mam zrobić w przypadku, gdy nauczyciel nie chce uczyć w pewnej klasie i złożył podanie z prośbą o zmianę nauczyciela? Nie chciałabym tego robić bo to dobry nauczyciel.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem osobą fizyczną prowadzącą placówkę oświatową. W pracy wykonuje zadania dyrektora, nauczyciela. Zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty pobieram wynagrodzenie. W jakiej formie powinnam zawrzeć informacje o moim wynagrodzeniu (uchwała? zarządzenie? decyzja?) i czy wysokość wynagrodzenia jest regulowana jakimiś przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przykład: Nauczycielka zatrudniona w szkole na pełny etat i ma orzeczenie o niepełnosprawności (stopień umiarkowany). Czy pracodawca ma rację twierdząc, że w tym przypadku wskazana jest jak największa liczba okienek w planie lekcyjnym i czy jakieś prawo to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe