Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób należy wybrać przedstawiciela, który wejdzie w skład komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły?
W zespole szkół działają dwie rady rodziców – rada rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum. W jaki sposób należy wybrać przedstawiciela, który wejdzie w skład komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły? Obie rady mają odrębne regulaminy. Brak też zapisów w regulaminach o postępowaniu w takiej sytuacji.
Tryb wyboru przedstawiciela rad rodziców do komisji konkursowej na dyrektora zespołu szkół określają rady rodziców. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym powinno znaleźć się rozstrzygnięcie tej kwestii.
Skład komisji konkursowej
Organ prowadzący szkołę powołuje komisję, której przedstawiciele biorą udział w wyłonieniu kandydata na stanowisko dyrektora. W skład komisji konkursowej wchodzi:
- 3 przedstawicieli organu prowadzącego szkołę ;
- 2 przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
- po 1 przedstawicielu:
- rady pedagogicznej,
- rady rodziców,
- zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy
Proporcjonalny skład komisji konkursowej
Warunkiem koniecznym przy ustalaniu ostatecznego składu komisji jest zachowanie odpowiednich proporcji w składzie komisji – zgodnie z przepisami art. 36a ust. 7-8.
A zatem łączna liczba przedstawicieli organu prowadzącego szkołę i sprawującego nadzór nie może być mniejsza niż łączna liczba pozostałych przedstawicieli.
Wspólny przestawiciel rad rodziców
Jak wskazuje art. 36a ust. 6 pkt 3 lit. b w skład komisji konkursowej powołuje się przedstawiciela nie określonej rady rodziców, a rodziców uczniów szkół tworzących zespół szkół. Wydaje się, że można na drodze analogii zastosować tu procedury wyboru przedstawicieli rad rodziców tak jak w przypadku nowo zakładanego zespołu szkół – art. 36a ust. 9 pkt 2.
Zatem wyboru jednego przedstawiciela rodziców obie rady powinny dokonać spośród rad rodziców szkół funkcjonujących w zespole szkół. Wybrany przedstawiciel reprezentuje w trakcie konkursu na dyrektora stanowisko wypracowane przez obie rady rodziców.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy uczennica klasy III gimnazjum, która w tym roku szkolnym uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim -wcześniej w I i II klasie była to opinia o dostosowaniu wymagań może być zwolniona z nauki drugiego obowiązkowego języka obcego? Do tej pory uczyła się dwóch języków obcych. Proszę o wykładnię prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Rada Klasyfikacyjna w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum powinna odbyć się w jednym czy w dwóch terminach lub w odstępach czasowych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno wyglądać w praktyce takie zarządzanie ryzykiem? Jakie są zadania dyrektora szkoły w tej materii?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Intendentka w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, zatrudniona na czas nieokreślony - staż 42 lata, nabyła uprawnienia emerytalne w czerwcu 2018 r., ale chciała pracować dalej. Planowała odejście na emeryturę w lipcu 2020 r.
W obecnym czasie przebywa na zwolnieniu lekarskim od 26.04.2020 r. do 25.05.2020 r. Poinformowała, że ze względu na stan zdrowia, nie wróci już do pracy i będzie kontynuować zwolnienia lekarskie.
W dniu 23.04.2020 r. złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z dniem 24 lipca 2020 r.
W dniu 4 maja 2020 r. przekazała zmieniony wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 26.05.2020 r., gdyż stwierdziła, że będzie to bardziej korzystne dla wysokości jej przyszłej emerytury.
Proszę o podanie i omówienie przepisów prawnych w tym zakresie oraz pomoc w kwestii decyzji i działań (rodzaj dokumentów, jakie musi przekazać pracownikowi oraz wysokość odprawy emerytalnej itp.), jakie powinien podjąć dyrektor placówki.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przykładowy arkusz wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia kl. I (I etap edukacyjny) z niepełnosprawnością ruchową i mową dyzartryczną oraz o przykładowy ipet dla tego ucznia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe